Şemsettin CERAN

Şemsettin CERAN

YÜZYÜZE EĞİTİM, MİSAFİR ÖĞRENCİLİKLE YAPILSIN

YÜZYÜZE EĞİTİM, MİSAFİR ÖĞRENCİLİKLE YAPILSIN

Ülkemiz 6 Şubat itibariyle Kahramanmaraş merkezli on ilde asrın felaketi denen art arda iki deprem yaşadı. Bundan dolayı da 13 Milyon vatandaşımız direkt etkilendi. Bu arada 31 bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybetti.100 binden fazla vatandaş yaralandı. 300 bine yakın bina hasar gördü. Sürekli yaşanan artçılardan dolayı halk evlerine girememektedir. Yani 13 Milyon için acil bir barınma gerekti.

Hükümet bu maksatla acil bazı tedbirler aldı. Çadırlar, konteynırlar kurulmaya başlandı. Ancak mevsimin kış olması ve konteynırların zaman alacağı hesaplanarak ülkedeki tüm devlete ait KYK yurtları, öğretmenevleri, uygulama otelleri, polisevleri, vb. tüm akla gelen yerler depremzedelere tahsis edildi.

Hatta turistik oteller de mart sonuna kadar depremzedelere kiralandı. Bu arada üniversitelerin açılışları ertelendi.

Alınan son kararla da ikinci dönem tüm üniversiteler online eğitime geçmesi kararlaştırıldı.

Tartışma bu karardan sonra çıktı. Bazı kesimler üniversitelerin açık olmasını, KYK Yurtlarındaki depremzedelerin turistik otellere yerleştirilmesini önerdi.

Bir eğitimci-yazar olarak, eğitimin yüz yüze devam etmesini tavsiye ediyorum.. Hele tıp ve mühendislik eğitimi mutlaka yüz yüze yapılmalıdır.. Belki sözel bölümler online olabilir.

Ancak depremzedelerin barınması için çözüm olarak turistik otellerin gösterilmesini, ülke ekonomisine balta vurmak olarak değerlendiriyorum.

Bunu teklif edenler, buraların bir bacasız fabrika olduğunu, geçen yıl ekonomiye 46 milyar dolar gelir sağladığını, ülke ekonomisindeki cari açığın, ödemeler dengesinin turizm geliriyle dengelendiğini sanırım bilmiyorlar. Bu, kaş yapayım derken göz çıkarmaktır.

Gençlerin oyunu almak uğruna, ülke ekonomisini krize sokmak, milyonlarca depremzedeyi zorda bırakmaktır. Z kuşağı bunu idrak edemeyecek kadar cahil değildir.

Çözüm kadirşinas milletimize, fedakâr ailelerimize düşmektedir. Zaten öğrencilerin bir kısmı kendi illerindeki üniversiteye devam etmektedirler. Bunlar gönüllülük esasına göre bir arkadaşını misafir edebilirler, devlet yurdunda kalan diğer öğrencileri de şehirdeki gönüllü ailelerin evine misafir edilerek yüz yüze eğitim yapılabilir.

Burada en önemli rol Milli Eğitim Bakanlığına düşmektedir. Tüm il, ilçelerde teşkilatı ile beraber, iyi bir organizasyonla, yüz yüze eğitime geçilmesinde lokomotif rol oynayabilir.

Başta yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz kendileri de öncülük yaparak, velilerle görüşmelerde gönüllülük esasına uygun olarak misafir öğrenci projesine katkı sunmalarını temin edilebilir.

Okullar ve vatandaşlar için de E-Devlet üzerinden gönüllü ailelerin başvurusu alınarak bir yol haritası çizilebilir. Aileler misafir öğrencinin cinsiyetini de kendisi belirlemelidir.

Bu maksatla velilerimiz çocuklarına iyi örnek olacak ağabeylerini, ablalarını sevinçle misafir öğrenci olarak alacak, bu güzel harekete katkıda bulunacaklardır.

Bu maksatla KYK yurtlarında kalan ilk etapta tıp, mühendislik vb. bölümlerde okuyan öğrenciler, ardından diğer bölümlerde okuyan öğrenciler tespit edilecek, gönüllü aileler yanında misafir edilebilir ve yüz yüze eğitime kavuşurlar.

Böylelikle gençler üzerinden yaratılan tartışmalar da son bulacaktır.

Ben emekli bir eğitimci olarak bir öğrenciyi misafir etmeye hazırım İmkânı olan tüm aileleri de misafir öğrenci kabul etmeye davet ediyorum.

Dönem birlik beraberlik zamanıdır,bir kez daha tek yürek olalım.

Şemsettin CERAN

Eğitimci-Araştırmacı/YAZAR-ANKARA

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şemsettin CERAN Arşivi
SON YAZILAR