Cafer GÜZEL

Cafer GÜZEL

Ara Tatilde Ek Ders Ücreti Ne Olacak?

Ara Tatilde Ek Ders Ücreti Ne Olacak?

 İlk defa bu yıl uygulanacak olan ara tatillerde öğretmenlere ekders ödemesi ile ilgili yasal boşluktan kaynaklanan problemler devam etmektedir. Kasım dönemi ara tatile kısa bir süre kalmış olmasına rağmen yasal boşluğun devam etmesi soru işaretlerini beraberinde getirmektedir. Kadrolu öğretmenlerin sorunu nispeten çözüme daha yakın görülmekle beraber özellikle ücretli öğretmenler için sorun çok daha büyük olup çözüm beklemektedir.Bilindiği üzere 18-22 Kasım 2019 tarihleri arasında okullara ara tatil uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı Okulöncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle ve Bakanlığın 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Planlamasıyla artık resmileştir.

Ancak öğretmenlere ekders ödemesiyle ilgili yasal boşluk devam etmektedir. Nitekim Mesleki Çalışma yani Seminer dönemlerinde ekders ödemesini düzenleyen Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 6/3. Maddesinde “Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.”şeklinde eski hüküm bulunmaktadır. Görüldüğü üzere bu düzenleme içinde yalnızca “öğretim yılı başında ve sonunda” ekders ödemesiyle ilgili hüküm bulunmaktaara tatillerde ekders ödemesiyle ilgili herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Dolayısıyla bu yasal boşluktan kaynaklı kadrolu öğretmenlere bile ekders ödenmesi konusunda soru işaretleri bunmaktadır. Gerçi bu konuda Bakanlığın kamuoyuna yaptığı açıklamada “Öğretmenlerin ara tatil dönemlerinde okullarda geçirdiği süreler ve yaptıkları çalışmalar, mesleki çalışma dönemi kabul edileceğinden ek ders ücretlerinde de herhangi bir kesinti yapılmayacak.” Şeklinde belirtilmiştir. Ancak nihayetinde bu sadece bir açıklama olup, halen Ekders Kararında gerekli düzenlemenin yapılmadığı görülmektedir. Bu sorunun çözümü için “ara tatil” ibaresinin yukarıda bahsi geçen cümle içinde geçecek şekilde düzenlemenin ara tatilden önce yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu konu resmi bir yazıyla açıklığa kavuşturulup, soru işaretleri giderilmelidir.

Bu konuyla ilgili çok daha vahim ve içler acısı olan ise ücretli öğretmenler konusudur. Nitekim daha önceki yasal düzenlemeler ve uygulamalar ışığında konuya bakıldığında ücretli öğretmenler için mesleki çalışma ya da seminer diye birşey söz konusu bile değildir. Kaldı ki bu öğretmen grubunun ekders ödemesi sadece girdiği ders için ödenmektedir. Şu anki yasal duruma göre ücretli öğretmenler ara tatilde derse girmeyeceği için herhangi bir ücret ödenmesi mümkün gözükmemektedir. Zaten bu öğretmenler için mesleki çalışma diye bir şey söz konusu olmadığı için “bir hafta okula gelmeyin, evinizde dinlenin” demekten başka bir seçenek ne yazık ki şimdilik gözükmemektedir.

Ancak böylesi bir uygulama ücretli öğretmenler için gerçekten üzücü ve adaletsiz bir yaklaşım olacaktır. Zaten öğretmen sıfatıyla birçoğu asgari ücretin altında ekders almakta iken bir de üstüne bir hafta hiç ücret ödemeden bu öğretmenleri mağdur etmek haksızlığın da ötesinde ayıp olacaktır. Bu nedenle Ekders Kararında ücretli öğretmenlere de ara tatillerde ekders ödenecek şekilde gerekli düzenleme yapılmalıdır. 31.10.2019

 

Cafer GÜZEL

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Cafer GÜZEL Arşivi
SON YAZILAR