Türk Polisi Tarihini Arıyor Temalı Çalıştay

Türk Polisi Tarihini Arıyor Temalı Çalıştay

Kamuajans.com - Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Polis Tarihi ve Kültürü Merkezi Müdürlüğü’nce 15-17 Nisan 2016 tarihleri arasında, Antalya'da“Türk Polis Tarihinin Kökenleri” temasıyla I. Uluslararası Kolluk Tarihi Sempozyumu düzenlenmiştir. Türk Polis Tarihinin Kökenleri, Orta Asya Türk Devletleri’nden başlayarak Erken Cumhuriyet Dönemine kadar detaylıca ele alınana etkinliğe alanında uzman yerli ve yabancı birçok öğretim üyesi katılarak 40 civarında tebliğ sunmuşlardır.

Kamuajans.com - Yine mesleki deneyiminden istifade edilen yaklaşık 70 akademisyen de müzakereci sıfatıyla toplantıya davet edilmiştir. İki gün süren etkinlikte Türklerde iç güvenlik teşkilatının kuruluşu, gelişimi, fonksiyonları, eğitimi, teknolojik donanımları, kıyafetleri ve asker-polis ilişkileri gibi konular masaya yatırılmıştır. Akademi bünyesinde tarih alanında uluslararası düzeyde ilk defa yapılan “Kolluk Tarihi Sempozyumu” yoğun ilgi görmüştür. Yoğun ilginin en büyük sebeplerinden biri de Kolluk Tarihi alanında yapılan uluslararası düzeyde ve geniş çaplı ilk sempozyum olmasından kaynaklanmaktadır.

Kolluk Tarihi alanında akademik çalışmaları devam ettirmek ve geliştirmek amacıyla Polis Akademisi Polis Tarihi ve Kültürü Merkezi Müdürlüğü’nce bu çerçevede yeni bir akademik çalışmaya daha ihtiyaç duyulmuştur. Dolayısıyla 15 Ekim 2016 tarihinde “Türk Polisi Tarihini Arıyor” temasıyla Ankara Meyra Palace’da saat 10:00’da bir çalıştay düzenlenecektir.

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz ÇOLAK’ın saat 10:00’da açılış konuşmasıyla başlayacak çalıştayda: Emniyet Genel Müdürü Selami ALTINOK (Teşriflerine Maruzdur), Polis Akademisi Başkan Yardımcıları ve Öğretim Üyeleri, Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Ali BİRİNCİ, Genel Türk Tarihi alanında ihtisaslaşan Yeditepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet TAŞAĞIL, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdullah GÜNDOĞDU ve Prof. Dr. Üçler BULDUK, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden Prof. Dr. Orhan DOĞAN, Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ekrem KALAN, İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ali AHMETBEYOĞLU davetliler arasında yer almaktadır.

Çalıştay, Nisan 2016 tarihinde düzenlenen I. Uluslararası Kolluk Tarihi Sempozyumunun devamı niteliğinde olup daha spesifik bir alan olan Türk Polisinin Orta Asya Türk Tarihi ile irtibatı somutlaştırılarak net bir tarih tespit edilmeye çalışılacaktır. Şayet net bir tarih ortaya çıkarsa ortaya çıkan sonuç hem Türk Polisinin hem de Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kuruluş tarihi olarak değiştirilmesi teklifi ilgili birimlere iletilecektir. Bunun yanında toplantıda eski Türklerde iç güvenlik, asayiş meselesi ile Türkiye’de Polis Tarihi Araştırmalarının başlangıcı gibi konular tartışılarak katılımcıların deneyimlerinden istifade edilecektir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.