Staj ve Çıraklık Mağdurları Yasal Düzenleme Bekliyor!

Staj ve Çıraklık Mağdurları Yasal Düzenleme Bekliyor!

Staj ve çıraklık mağdurları tarafından Kartal Meydanı'nda 'Büyük İstanbul Buluşması' mitingi düzenlendi.

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyon Başkanı Murat Bal, ''Biz bugün İstanbul Kartal'da saat 14.00'da Büyük İstanbul Buluşması adıyla bir miting düzenliyoruz. Maalesef 3308 Sayılı Kanun kapsamında işletmelere zorunlu olarak çalışmaya gönderilen stajyer ve çırakların o günkü sigorta girişleri bugün sigorta girişi olarak kabul edilmiyor. Bize 'sizin sigortanız başladı' denildi, ellerimize birer sigorta kartı verildi ama bugün itibariyle bunların işe girişleri geçersiz. Arkadaki numara geçerli hala aynı numarayla işlem görüyoruz ama kartın önündeki işe giriş tarihi geçersiz. Biz bugün İstanbul Kartal'dan sesimizi duyurmak istiyoruz. Ankara'ya, Gazi Meclis'e sesleniyoruz. Bizim mağduriyetimizi bir an önce giderin. Bizim ana talebimiz staj ve çıraklık sigortası mağduriyetinin giderilmesidir. Bu mağduriyetin giderilmesi için de bir yasal düzenleme gerekiyor. Bir an önce bizim yasamızı çıkarmaları gerekiyor. 3308 Sayılı Kanun kapsamındaki çırak ve stajyerlerin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor. Biz stajyer ve çıraklar olarak inanıyoruz ki bizim mağduriyetimiz yerel seçime kadar giderilecek. Yerel seçime kadar bir kanun beklentimiz var.'' dedi.

İstanbul Staj ve Çıraklık Sigorta Mağdurları Dernek Başkanı Selçuk Aydın, ''Bugün bizim için çok özel bir gün. Her şeyden önce federasyon olarak ilk mitingimizi yapıyoruz. Burada binlerce mağdur arkadaşımızla birlikte Ankara'ya bir kez daha sesimizi haykırmak için buradayız. Çabamız bu mağduriyetin son bulması. Mağduriyetimiz 3308 Sayılı Kanun'la birlikte bize verilen sigorta kartlarının geçersizliği. Bizim e-devletlerimizde 2 tane sigorta başlangıç tarihimiz görünüyor. Bir tanesi çıraklık bir tanesi de uzun dönem vade. Bize çocukken verilen o sigorta kartlarıyla birlikte 'siz sigortalısınız' dendi. Bugün görüyoruz ki o sigorta kartlarında yapılan sigortalar bizim için hiçbir anlam taşımıyormuş. Maalesef bunun mücadelesi için toplandık, sürekli bunu dillendiriyoruz. Günün sonunda inşallah bunu devlet büyüklerimiz de çözmek için gayret gösterirler. Çünkü bu konuyla ilgili çalışma yaptıklarını biliyoruz. Bizim bu konuda talebimiz şuydu; sigorta başlangıcımız bize verilen o kartlardaki tarihler olsun. Verdiğimiz önerilerden bir tanesi, 'o dönem içerisinde sigortalarımızın ödemelerini biz yapalım, bunu biz karşılayalım devletimize yük olmayalım' dedik, bekliyoruz.'' dedi.

Sakarya Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Fatma Canan Küsmez, ''Buraya ekibimle birlikte geldim. Biz 3308 mağdurlarıyız. 1986 yılında çıkarılan yasa ile zorunlu okullarda eğitim görürken zorunlu staj adı altında işletmelere gönderilen 37 yıllık kandırılan çocuklarız. 2000'li yıllarda mağduriyetimizi öğrendik. Maalesef e-devlette aynı numarayla iki tane işe giriş numaramız var. Bu yanlışın bir an önce düzeltilmesini istiyoruz. Çünkü şu an meslek liselerinde okuyan o kadar çok stajyer öğrenci var ki, aynı mağduriyeti yaşamamalarını istiyoruz. Mağduriyetimizin bir an önce bitmesini istiyoruz.'' dedi.

Samsun Staj Mağdurları Dernek Başkanı Murat Aydın, ''Davamızı kazanmak için devamlı meydanlarda olacağız. Hakkımızı alana kadar mücadelemiz devam edecek. Biz çocuk yaşta çıraklık eğitimlerine gittik, orada 5 yıl okuduk. Okumuş olduğumuz sürede bizlere sağlık sigortası yatırılmış, bizler sağlık sigortası yatırıldığını bilmiyorduk. Normal sigortamız var sanıyorduk. Bugün Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında dediler ki 'sizin sağlık sigortanız yattı, emekli olamazsınız.' EYT'liler 5 bin 500 günde emekli olurken bizim 7 bin 500 günümüz var ama emeklilik hakkımız elimizden alındı, haklarımızın iadesini istiyoruz.'' dedi.

Gaziantep Staj ve Çıraklık Mağdurları Başkanı Mehmet Kaplan, ''1998'den bu yana sigorta kartımızı taşıyoruz. Bu kart bize staj ve çıraklık dönemimizde verildi. 'Bu sizin sigorta kartınız kaybetmeyin, bir sonraki iş yerinizde bunları teslim edin' dediler. Bu kartı hala taşıyoruz. Sayın devlet büyüklerimizden mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5 Yorum