OHAL'de Memurların İzin Durumları (Soru ve Cevaplar)

OHAL'de Memurların İzin Durumları (Soru ve Cevaplar)

FETÖ Terör Örgütünün kalkıştığı darbe girişiminin ardından Başbakanlık İzin Genelgesi yayımladı ve bu genelge ile kamuda çalışan memur ve işçilerin izinlerinin durdurulduğunu, izinde olanların da izinden görevlerinin başına dönmeleri gerektiğini bildirdi. Kamu çalışanları 18 Temmuz 2016 tarihli 2016/16 sayılı genelge ile ikinci bir emre kadar izne çıkamıyorlar ve çıkmış olanlarda geri döndüler.

 Ancak bu durum beraberinde birçok soruyu ortaya çıkardı. Bu soruları sizler için derledik ve cevaplandırdık.


Soru 1: Genelge Kimleri Kapsıyor?

Kamu çalışanlarının tamamını yani memur, diğer kamu görevlileri, sözleşmeli personeli  kapsamaktadır. 


Soru 2: Genelge Taşeron İşçileri Kapsamakta Mıdır?

Hayır genelge taşeron işçileri kapsamamaktadır. Ancak bazı kurumların tedbiren taşeron işçileri geri çağırdıkları ve izne göndermedikleri bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.


Soru 3: Bu Genelge Dışında Kalan Kamu Personelleri Var Mı?

Genelge dışında tutulan kamu personelleri evlilik, ölüm, analık izni veya 105'inci madde çerçevesinde alınan refakat izni ve 108'inci madde çerçevesinde alınan aylıksız izinleri alan personellerdir. Aylıksız izinleri almış olanlarla ilgili bir iptal sözkonusu değildir ancak genelgenin yayımlanmasından sonra aylıksız izne izin verilmemektedir.


Soru 4: Yıllık izinlerini yurt dışında geçiren personellerin durumu nedir?

Genelge yıllık izinlerini yurtdışında geçiren personelle ilgili bir istisna içermemektedir. Yurt içi izinleri gibi izinlerini yarıda kesip görevlerine dönmek zorundadırlar.Soru 5: Yaz tatiline çıkan öğretmenleri de genelge kapsamakta mıdır?

Genelgede tüm kamu personeli ibaresi kullanıldığı için öğretmenlerin de göreve dönmeleri gerektiği düşünülse de fiili olarak görev başında olmadıkları için gerekli olmadıkça çağırılmaları gerekmediğini düşünüyoruz. MEB'in bu konuda bir açıklama yapmaması da belirsizliğin ortadan kalkmamasına neden olmaktadır.


Soru 6: Hacca gidecek kamu personelinin durumu ne olacaktır?

28 Temmuz tarihinde  Başbakanlık bir genelge ile bu duruma bir açıklık getirdi. Hacca gidecek olan kamu personellerinin istemesi durumunda; durumun belgelenmesi kaydıyla ibadetleri yerine getirecekleri süre boyunca yıllık izin alabilecekler.


Yıllık izinlerini yaz mevsiminde kullanmak zorunda olan kamu çalışanları bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Bu durumun bir an önce yumuşatılarak kamu personelinin izin kullanabilmesine imkan sağlanmalıdır. Olaylara bulaşmamış, terör örgütleriyle hiçbir bağı bulunmayan mağdur olmaktadır. Kamu çalışanlarının motivasyonu açısından olduğu kadar turizm sektörü açısından da önemli bir durumdur bu. 


Bu konuda izin verme yetkisinin üst amirlere bırakılması, izin sürelerinin kısa tutulması ve dönüşümlü izin gibi seçenekler gündeme getirilebilir diye düşünmekteyiz.


Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.