Öğretmenler iş bıraktı, davulcu ve zurnacı gözaltına alındı..

Öğretmenler iş bıraktı, davulcu ve zurnacı gözaltına alındı..

Öğretmenlik Meslek Kanun’u iptal edilmesini isteyen 14 eğitim sendikası, Çemberlitaş meydanında bir araya geldi. Öğretmenlere saldıran polis, eylemdeki davul ve zurnacıyı gözaltına aldı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı birleşen 14 eğitim sendikası, Türkiye genelinde kanunun iptal edilmesi talebiyle basın açıklamaları düzenledi.

İstanbulda Çemberlitaş meydanında toplanan öğretmenler, “Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal edilsin, kariyer hiyerarşisine hayır. Eşit işe eşit ücret” pankartı arkasında, “Zafer direnen emekçisinin olacak” sloganları attı.

Çemberlitaş meydanında halay çeken öğretmenlere polis saldırdı. Ablukaya alınan eğitimciler, gözaltılara tepki gösterdi. “Öğretmene değil çetelere barikat”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atarak gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

AMİRDEN ÖĞRETMENLERE: ADIM ATTIRMAM

Polis Amiri Hanife Zengin, eğitimcilerle yapılan müzakerede, “arkadaşlarınızı ben gözaltına almadım. Davul ve zurnayla basın açıklaması olmaz. Birinci üniteden onuncu üniteye geçmeyin hocam” ifadelerini kullandı. Bir başka amir ise, “Buradan bir adım attırmam. Açıklama yapacaksanız, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne çağrı yapın. Buraya çağrı yaparak oraya yürüyemezsiniz. Yürütmem” dedi.

DAVULCU VE ZURNACI GÖZALTINA ALINDI

Eğitimciler, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürümesine izin verilmemesi üzerine Çemberlitaş Meydanı önünde oturma eylemi başlattı. “Halay çekilmesine zemin oluşturulması” gerekçesiyle davulcu ve zurnacı gözaltına alındı. Polis davulu da kırdı. Davulcu zurnacı ve gözaltına alınan öğretmen Engin Büyükşahin serbest bırakıldı.

DUVAR - Ferhat Yaşar

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.