Memurların Sağlık Raporu Almasında Değişiklik

Memurların Sağlık Raporu Almasında Değişiklik

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yayınladığı yazı ile hastalık ya da istirahat raporu alacak olan memurlarla ilgili en son düzenlemeyi kurumlara gönderdi. 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından memur hastalık raporlarına da düzenleme getirilmiş ve kamu görevlilerinin alacağı raporlara başhekim onayı şartı getirmişti.

  Sağlık Bakanlığı yayınladığı yazıda;

"Bilindiği üzere sağlık hizmet sunucularınca düzenlenecek bütün raporların usule ve fenne uygun olarak tanzimi kanuni bir görev ve sorumluluktur. Bu konudaki meri mevzuat çerçevesinde raporların nasıl düzenleneceği ilgili genelgeler ile belirlenmiştir. 

İlgi yazı ile kamu, üniversite ve özel sektöre ait tüm sağlık hizmet sunucularında memur ve diğer kamu görevlileri için düzenlenen istirahat raporlarının, ikinci bir emre kadarbaşhekimlik tarafından mühürleneceği tüm sağlık hizmet sunucularına duyurulmuştur. İlgili genelge ile de istirahat raporlarının Sosyal Güvenlik Kurumu İş Göremezlik Uygulaması (e-rapor sistemi) kullanılarak, raporların düzenlenmesi ve ön provizyon uygulamasına geçilmiştir. 

Mevcut genelgenin yayınlanmasından itibaren ise kamu, üniversite ve özel sektöre ait tüm sağlık hizmet sunucularında memur ve diğer kamu görevlileri için düzenlenen istirahat raporlarında başhekimlik onay ve mührü aranmayacak olup, sistemden alınan çıktı, raporu düzenleyen hekim veya hekimlerce kaşe ve imzalanacaktır.

Usule ve fenne aykırı rapor düzenlenmesi, ilgilileri genel olarak adli ve idari yönden sorumlu kılacağı gibi, somut olaya göre FETÖ/PDY,PKK gibi suç örgütlerine yardımve suça iştirak fiilini de oluşturabilecektir. 

Bilgilerin ve keyfiyetin ilgililere tebliği ile istihbarat raporlarının ilgili genelgeler ve mevzuatta belirlenen usul ve esaslara uygun olarak düzenlenmesine bütün hekimlerin ve yöneticilerin hassasiyet göstermeleri hususunda gereğini önemle rica ederim"

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.