Memur ve emeklilere yüzde kaç ek zam yapılacak?

Memur ve emeklilere yüzde kaç ek zam yapılacak?

Mart ayında memura ilave zam yapılacak mı? Memur, emekli ve asgari ücretli için ek zam planında bazı değişiklikler yapıldı.

Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı maaşlara ek olarak yapılan Ocak zammı yapılsa da vatandaşlar bu zamlardan pek tatmin olmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ocak ayı için memurlara ve emeklilere %25 oranında zam açıklamış ama gelen tepkilerin ardından bu zam oranı %30 oranına çıkarılmıştı. Yapılan %30 zam emeklilerin ve memurların maaş isteğini tam olarak karşılamadı. Asgari ücrete yapılan zam da aynı şekilde asgari ücretlilerin istediğini karşılayamadı. Hatta asgari ücretli çalışan kişilerin maaşları hesaplarına yatmadan 8.506 Türk lirası olan asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Tüm bu maaşlarla alakalı olarak hükümetin ayrı bir planı olduğu biliniyordu.

EK ZAM PLANI YAPILMIŞTI!

Türkiye için 2023 yılı önemli bir yıl olarak görülüyordu. Hem iktidar için hem de muhalefet için 2023 yılı seçim yılı olduğu için kapsamlı çalışmalar yapmaya çalışıyor. Deprem felaketinden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Mayıs tarihini seçim tarihi olarak duyurmuştu. Bunun çeşitli hazırlıkları da devam ederken maaş zamları da çok konuşulan konular arasındaydı. İktidar kulislerinden yansıyan bilgiler emekli, memur ve asgari ücretli için Mart ya da Nisan ayında ek zamlar yapılması yönündeydi. Ancak bu plan deprem felaketi sebebiyle zorunlu olarak değişti.

YENİ EK ZAM PLANI

Son zamanlarda maaşlara yapılacak ek zam ile alakalı olarak bir kulis bilgisi dikkatleri çekti. Yapılan açıklama da, memur ve emekli maaşlarına yapılması planlanan ek zamların güncelleneceği biliyor. Daha önce %20 rakamı ifade ediliyordu. Ancak bahsi geçen oranının daha da azalacağı yönünde tahmin ediliyor. Türkiye’nin ekonomisi deprem felaketi ile ağır hasar aldı. Depremin etkilediği şehirlerde devlet vergi toplayamayacak. Ayrıca bölgeye çok büyük miktarlarda kaynak aktarılacak.

14 Mayıs tarihinde seçim yapılmazsa ilave zam tamamen devre dışı kalabilir. En azından memurlar ve emekliler için bu şekilde olacak. Çünkü seçim normal zamanında yani 18 Haziran tarihinde yapılırsa Temmuz ayındaki 6 aylık zam yaklaşmış olacak. Sadece o zam geri çekilebilir. Bunun yanında asgari ücretlilere seçime yakın Haziran ayında bir ilave zam verilebilir.” dedi.

YÜZDE KAÇ EK ZAM YAPILIR?

Maaşlar için planlanan ilave zammın %20 oranında olduğu biliniyor. Hatta bu zammın bir kısmı Ocak ayındaki zam kısılarak hazırlığı yapıldı. Seçime maaş zamları ile girmeyi planlayan iktidarın %20’yi depremden dolayı ’a düşürebileceği iddia ediliyor.

tum-haberler.com

Memur

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.