İşvereni korku sardı, EYT'lileri işten çıkarmalar başladı

İşvereni korku sardı, EYT'lileri işten çıkarmalar başladı

Emekli olmak için Aralık ayında çıkacak düzenlemeyi bekleyen milyonlarca Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) vatandaşa kötü haber geldi. İddialara göre işverenler EYT'lileri işten çıkarmaya başladı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( EYT) ile ilgili gelişmeler milyonlarca yurttaş tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor. Düzenleme için Aralık ayı işaret edilirken, EYTliler için kötü haber gelmeye başladı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran, düzenleme öncesi birçok işverenin EYTli işçileri işten çıkarmaya başladığını söyledi. Boran, "Düzenleme yasalaşmadan alın terimiz yine gasp ediliyor" dedi.

EYTLİLERİN YÜK OLACAĞINI DÜŞÜNEN İŞVEREN İŞTEN ÇIKARMAYA BAŞLADI

Gerçek Gündemde yer alan habere göre Boran, "EYTliler henüz kanun çıkmamışken, kanunun ne olduğunu bilmezken ocak ayı itibariyle zamların kendilerine yük olacağını düşünen işverenler tarafından işten çıkarılmaya başladı" ifadelerini kullandı.

"ALIN TERİMİZ YİNE GASP EDİLMEYE BAŞLANDI"

"Düzenleme öncesi işverenleri telaş aldı" diyen Boran, "İşverenler, ocak ayında gelecek zamlar öncesi ne kadar az kıdem tazminatı ödersem o kadar iyidir diye hareket etmeye başladı. Böylelikle ocak ayından önce işçi kıyımına başladılar. Bu düzenleme yasalaşmadan alın terimiz yine gasp edildi. En büyük mağduriyetin işçinin, emekçinin üzerinde yapılmasına dur denilmeli" dedi.

"SÖZLEŞMELİ PERSONEL YASASINDAN DAYANAK OLUŞTURUYORLAR"

"Emekliliği yakın sözleşmeli personellerin işten çıkarıldığını" söyleyen Boran, "İşverenler kendi menfaatleri doğrultusunda EYT düzenlemesi geçmeden sözleşmeli personel yasasından dayanak oluşturarak birçok işçinin işine son verdi" ifadelerini kullandı.

"YERİ NASIL DOLDURULACAK TELAŞI ALDI"

TİSK’in açıklamasına da değinen Boran, "Bizler yüzlerine bakılmayan bir topluluktuk. Şu an kalifiyeli eleman niteliğine geldik. Yeri nasıl doldurulacak telaşı aldı. Oysa ki kalifiye eleman olduklarımız bildikleri halde siz yaşlısınız diyerek işe almayanlar oldu. Sorun henüz çözüm aşamasında dahi değilken bu tür durumlarla karşılaştığımızı görmek yasanın bir seçim yatırımı olup, olmadığını göreceğiz" diye konuştu.

milli gazete

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.