Hürriyetçi Sağlık Sen Ek Ödeme Yönetmeliğine Dava Açtı

Hürriyetçi Sağlık Sen Ek Ödeme Yönetmeliğine Dava Açtı

HÜRRİYETÇİ SAĞLIK SEN Genel Merkezi, 12 Ağustos 2022 tarih ve 31921 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği” hakkında Danıştay 12. Dairesi Başkanlığına dava açtı.

Konu ile ilgili HÜRRİYETÇİ SAĞLIK SEN Genel Başkanı Muhammet Birinci tarafından yapılan açıklama şöyle; 

Farklı sınıf ve unvanlarda görev yapan çalışanların istisnasız tamamı sağlık hizmeti sunumuna katkılarının olduğu tartışmasızdır. Elbette ki söz konusu katkı oranlarında farklılıklar vardır. Ancak bir kesimin ek ödemeden yararlandığı bir durumda başka bir kesimin hiç yararlandırılmaması veya hakkaniyete aykırı bir şekilde 15-20 kat düzeyinde farklılıkların bulunması asla kabul edilemez. Yıllardır süre gelen adaletsiz ek ödeme dağılımı son yönetmelikle akıl almaz bir boyut almıştır. Bu duruma göz yummak ve kabullenmek mümkün değildir. Bu bakımdan tüm çalışanların katkılarını ölçülebilir ve değerlendirilebilir şekilde tanımlamanın zamanı gelmiştir.

Çalışanların katkı düzeylerini ancak ve kesinlikle çalışanların yaptıkları görevlerin tanımlanması ile belirlemek mümkündür. Ek ödeme, aylık ödeme kapsamında veya ücret mevzuatına göre değerlendirilemez. Ek ödemenin tanımına, ruhuna uygun olmayan kriterler getirilerek ve sair sebeplere balı olarak ek ödeme tutarlarının belirlenmesi adil ve hakkaniyetli değildir. Ek ödeme de esas katkı oranı ve düzeyidir. Çalışanların katkısı ile elde edilen döner sermaye gelirleri, doğrudan katkı sunmayan kişilere sermaye edilmemelidir.

Öte yandan, hastanelerde üretilen döner sermaye gelirlerinden o işyerinde görev yapan tüm personelin katkısı nispetinde faydalandırılması adaletin ve eşitliğin bir gereğidir. Her hangi bir sebebe bağlı olarak belli bir zaman ödeme yapmamak gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. Hastanenin gelirine göre ödeme tutarında değişkenlik olabilir. Ancak, bu durumda bir kısım çalışanın ek ödemesinde değişkenlik olmazken bir kısım çalışanın ek ödemesinde aylara sari olarak değişkenlik olması da doğru ve hukuki bir ödeme şekli değildir.

KATSAYI ADALETSİZLİĞİNE SESSİZ KALAMAYIZ

HÜRRİYETÇİ SAĞLIK SEN olarak, yönetmelik ekindeki cetvellerde yer verilen katsayıların yönetmeliğin yüz karası olarak değerlendiriyoruz. Utanç vesikası ve hekim dışı çalışanlara hakaret olarak görüyoruz.   

Tüm çalışanların birlikte emek vererek elde ettikleri döner sermaye gelirlerinin dağıtılmasında çalışanların aylıkları arasındaki farktan daha büyük bir farkla ek ödeme ödenmesini ön gören ve bu yönüyle adalet ve eşitliği ayaklar altına alan, iş barışını bozan, zulmü ve haksızlığı içinde barındıran söz konusu yönetmelik bizim yönetmeliğimiz değildir.

Genel olarak bu nedenlerle ek ödeme yönetmeliğinde yer verilen katsayıların ve ilgili hükümlerinin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmak zorunda bırakıldık. Çalışanların vicdanlarını derinden yaralayan ilgili yönetmelikte hukuka aykırı bulduğumuz diğer hükümler hakkında bazı sendikalarımızın dava açmaları nedeni ile dava dilekçemizde konu edilmesi gerekli görülmemiştir.

Bu vesile ile sayın sağlık bakanımıza sesleniyoruz.

Ek ödeme ile sağlık hizmetleri daha etkin ve nitelikli hale getirilemez. Bu sevdadan vazgeçin. Ek ödeme gelirlerini genel bütçeye aktarın. Tek kalemde ve emekli aylığına yansıtılan ücret için mücadele edin. Ek ödeme çalışanların toplam gelirinin %15’ ini geçmesin. Tüm çalışanlar ve temsilcileri sizin arkanızda olsun. Siz isteyin, birlikte başaralım.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.