FETÖ'cü Memurlar Pişmanlık Yasasından Yararlanabilir Mi?

FETÖ'cü Memurlar Pişmanlık Yasasından Yararlanabilir Mi?

KamuAjans.Com-Fetö terör örgütüne üye olan 15 temmuz darbe girişimi sonrası örgütün iç yüzünü görerek ayrılanların pişmanlık yasasından yararlanabilmeleri mümkün mü?

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, FETÖ/PDY terör örgütlerine üye olup 15 temmuzda yaşanan darbe girişimi sonrası örgütün iç yüzünü görerek örgütle olan bağını koparan memur ve şahısların etkin pişmanlık yasasından yararlanabileceğini belirtti.

Başsavcı Necip Topuz yaptığı etkin pişmanlık kapsamından yararlanmak isteyen şahısların kendilerinin güvenlik güçlerine kendi istekleriyle teslim olmaları gerektiğini belirtti.

Başsavcı Necip Topuz'un Açıklaması

"FETÖ/PDY'nin 15-16 Temmuz'da gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyup örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için Türk Ceza Kanununun 221. maddesinde etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacaktır. Buna göre, etkin pişmanlığın uygulamasında kendiliğinden örgütten ayrılarak teslim olan failin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suç işleyip işlemediği araştırılmakta ve daha sonra hukuki durumları değerlendirilmektedir. Türk Ceza Kanununun 221. maddesi çerçevesinde pişmanlık duyan vatandaşlarımızın verdikleri bilgilerle pişmanlık duyduklarını göstererek örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası kapsamında haklarında cezaya hükmolunmayacaktır. Bu şekilde pişmanlık duyan ve Türk Ceza Kanununun 221. maddesinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, Cumhuriyet Başsavcılığımıza veya kolluk birimlerine müracaat etmeleri halinde yardımcı olunacaktır."Kaynak: FETÖ'cü memurlar, pişmanlık yasasından yararlanabilir

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.