Faiz kararı memur zamlarını nasıl etkiledi? Uzman Özgür Kaya değerlendirdi.

Faiz kararı memur zamlarını nasıl etkiledi? Uzman Özgür Kaya değerlendirdi.

Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra memur zamları ne kadar olacak? Önümüzdeki yıl memur maaşları ne kadar olacak. İşte detaylar…

Geçtiğimiz günlerde yıllık enflasyon oranına bakılaraktan 2024 yılında memur maaşlarının ortalama ne kadar olacağı hesaplanıyordu. Son olarak Merkez Bankası'nın 500 Puan artış da faizi %40'a arttırması sonucu memur maaşlarının yeniden hesaplanmasına ihtiyaç duyuldu. Konuyla alakalı değerlendirmede bulunan SGK uzmanı Özgür Kaya şunları söyledi:

Faiz oranı ile enflasyon paralel gidiyor.

“Merkez Bankası faiz kararını yüzde 40’a getirdi. 2023 yılının ikinci altı aylık döneminin 4 aylık enflasyonu şu anda belirlenmiş durumda. Kasım ayındakini 3 Aralık tarihinde öğreneceğiz. Şu ana kadar enflasyon rakamı yüzde 29.41’e geldi.

Kasım ve aralık ayında Merkez Bankası’nın yapmış olduğu açıklamalara bakıldığında faiz oranı ile enflasyon hedefinin paralel gittiğini görüyoruz. Kasım ayında 4.45, aralık ayında 4.25’lik rakam tahmini var. Yüzde 8.7’ye gelmiş olacak. Bunun toplamı da yüzde 38.11’e gelecek.” İfadelerini kullandı.

Zam oranı yüzde 43 seviyelerinde olacak:

SGK uzmanı Özgür Kaya yeni faiz kararı ile birlikte memur maaşlarına yüzde kaç seviyelerinde zam geleceğini şöyle söyledi:

“En düşük memur maaşımıza yüzde 38’lik enflasyon farkı artı yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı gelecek. Alacakları zam oranı yüzde 43 bantlarında olacak. 22 bin 17 TL olan en düşük memur maaşımız toplu sözleşme olmasaydı 30 bin TL alacaktı. Toplu sözleşmeden de yüzde 15 alacağı için şu anda en düşük 31 bin 484 TL’ye yükselmiş olacak.” dedi.

“Son olarak bu zamlarla birlikte memur maaşlarının ne kadar olacağını şu şekilde açıkladı:

En düşük işçi ve Bağkur emeklimizin durumu farklı. İşçi, Bağkur emeklilerimizde taban aylığı uygulaması olduğu için şu anda taban aylığı 7500 TL. Bu rakam 9295 TL’ye gelmiş olacak.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum