Aday Memurlar Yıllık İzin Kullanabilir Mi ?

Aday Memurlar Yıllık İzin Kullanabilir Mi ?

KamuAjans.Com-Kamu'da asaleten atanmamış aday memurların en çok takıldıkları konuların başında gelen yıllık izin konusu hakkında hala bir çok memur bu haklarının olduğundan emin olmamaktadır.

 Her memurun yasal hakkı olan yıllık izin uygulaması görevine asaleten memurlar için kesin bir durum olsada henüz aday memur olarak görev alan memurlar bu durumda hala teredütte kalabiliyor.

Burada gözden kaçan ayrıntı ise memurun atanmış yada aday olması değil işe girdiği sürenin üzerinden 1 yıl geçmiş olması gerekmektedir.1 yıllık çalışma süresini dolduran aday memur izninin bir kısmını veya tamamını bulunulan yılda amirinin uygun bulacağı zamanlarda kullanabileceği gibi izleyen takvim yılına da aktarabilir. Bu süre ise yeni yılın ilk gününde işlemeye başlar.

Yani memur izin kullanacağı takvimin uygun olmaması durumunda iznini gelecek yıla aktararak yeni yılın ilk gününde 2 yıllık izin süresi kullanabilir.Bu süreç memurun aday olması ilede değişmemektedir.

Aday memurun yıllık izni

Aday memurlar, bir yıllık hizmet sürelerini doldurdukları tarih itibaren, adaylıkları kalksın ya da kalkmasın, içinde bulunulan yıla ait (takvim yılı) yıllık izin hakkına sahip olurlar. Önceki yıla (takvim yılı) ait izin hakları ise bulunmamaktadır.

Yıllık izin hakkı kazanan memur, bu izninin bir kısmını yada tamamını içinde bulunulan yılda kullanabileceği gibi izleyen takvim yılına da aktarabilir. İzlen yılın izin hakkına ise ilgili yılın 1 Ocak tarihinde hak kazanılır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.