750 bin işçiyi ilgilendiren, kafa karıştıran EYT açıklaması!

750 bin işçiyi ilgilendiren, kafa karıştıran EYT açıklaması!

Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısu EYT ile ilgili soruları cevapladı. Detaylar haberimizde

750 bin işçiyi ilgilendiriyor! Zorunlu emeklilik uygulaması kapsamında 696 sayılı KHK kapsamındaki işçiler EYT çıkarsa iş sözleşmeleri emeklilik nedeniyle feshedilebilir. 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) göre taşerona bağlı çalışanlar sürekli işçi kadrosuna alınmıştı. Aralıkta Meclise gelmesi beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi çıkarsa 1 milyona yakın işçinin zorunlu emeklilik kapsamında iş sözleşmeleri iptal edilecek.
EYT ÇIKARSA TAŞERONDAN İŞÇİ KADROSUNA GEÇENLERİN DURUMU NE OLACAK?

Posta Gazetesi Yazarı Ekrem Sarısu, taşerondan işçi kadrosuna geçenleri bekleyen riskleri, okuyucusunun EYT sorusu üzerinden anlattı:

Soru: KHK ile kadro alanlardanım. E-Devlet’te emekliğim 2026 Haziran ayında gözüküyor. Lakin bize verilen kadroda, yaşı dolan hemen emekli ediliyor. EYT çıkarsa bizi reysen mi yoksa isteğe bağlı mı emekli ederler? Yılmaz TEKBAŞOĞLU

Cevap: Belirttiğiniz sorun, taşerondan kamu kurumlarına geçen yaklaşık 750 bin kişi civarında işçileri ilgilendiriyor. Mevcut düzenlemeye göre, taşerondan kamuya geçen işçilerden emeklilik için aranan şartları sağlayanların yani emekliliğe hak kazananların iş sözleşmelerinin feshedilmesi gerekiyor. Başka bir ifade ile işten çıkartılmaları zorunlu. EYT ile emekliliği hak ederseniz iş akdiniz fesih edilir. Yani emekliliği hak ettiğiniz gerekçesiyle işten çıkartılırsınız. İşten çıkartılmamanız için yasal bir düzenleme yapılması gerekir. İstekle emekli edilebilmeniz için çıkacak EYT yasasına; “…taşerondan kadroya geçenlerden EYT düzenlemesi ile emekliliği hak edenler, kendi isteği ile emekli olmadıkları sürece iş akitleri fesih edilmez…” şeklinde bir madde konması lazım. Umarız yetkililer taşerondan kamuya geçen işçilerin bu haklı taleplerine kulak verirler de, yeni bir mağdur kesim yaratılmasının önüne geçerler. Emekli aylıkları düşeceğinden kadroya geçen çoğu işçi haklı olarak emekli olmak istemiyor.

696 KHK İLE ZORUNLU EMEKLİLİK NE DEMEK?

Taşerona bağlı olarak çalışan yaklaşık 1 milyon işçi, 2018 yılında çıkartılan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile sürekli işçi kadrosuna alındı.696 KHK’da yer alan düzenleme uyarınca, emeklilik için asgari koşulları yerine getirmiş işçiler kadroya alınmadı. KHK ile kadroya alınanlar da koşulları yerine getirdikleri tarihten itibaren zorunlu emekli ediliyorlar.

Kadınlar 48-49 yaşında, erkekler de 52-53 yaşında emekli oluyor. Bu yaş grubundaki işçiler 5600 prim günü ile emekli edildikleri için, aylık bağlama oranları düşük oluyor ve emekli aylıkları da 2500  3000 lira düzeyinde kalıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.