Türk Eğitim-Sen, ek ders ücret ödeme katsayısının artması için imza topladı!

Türk Eğitim-Sen, ek ders ücret ödeme katsayısının artması için imza topladı!

Türk Eğitim-Sen, Ek ders ücretlerinin yüzde 100 artırılması ile ilgili, 157 bin imza topladıklarını ve Sendikanın genel sekreteri ve yöneticiler, toplanan imzaları Milli Eğitim Bakanlığı’na ilettiklerini açıkladı. Detaylar işte sizlerle...

Türkiye genelinde imza kampanyası başlatan, Türk Eğitim-Sen, ek ders ücret ödeme katsayısını, gündüz öğretimi için ödenen 140’tan 280’e yükselmesi, gece öğretimi için ödenen 150’den 300’e artırılması adına düzenlenen imza kampanyasında, 157 bin imza toplandıklarını ve 157 bin imzayı MEB’e ilettiklerini açıkladı.

Ek ders ücretleri yetersizliğine dikkat çekildi!

Sendika tarafından yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Haydar Urfalı ile birlikte Genel Merkez Yöneticileri tarafından 09 Şubat 2024 tarihinde toplanan 157 bin imzayı Personel Genel Müdürü Bülent Çiftçi’ye ilettikleri bilgisi yer alırken, söz konusu görüşmede, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yapılan maaş zammı oranında her yıl artırılırken, katsayı artışının en son 18 yıl önce yani 2006 yılında gerçekleştiği hatırlatıldığı bilgisi verildi.

Türk Eğitim-Sen Heyeti ise halihazırda, bir saat ek ders ücretinin net 90 TL olduğunu dile getirerek, bu ücretler, günümüz ekonomik şartlar baz alındığında, yetersiz kaldığını vurguladı.

Türk Eğitim-Sen Heyeti, “bir sınıf öğretmeninin haftalık 12 saat üzerinden ek ders aldığı düşünüldüğünde, yüzde 15 vergi dilimi ile birlikte, sınıf öğretmeni aylık net 4 bin 320 TL ek ders ücreti alabiliyor. Burada asıl konu, öğretmen maaşlarına yapılan seyyanen zam, ek tazminat gibi artışların ek ders ücret üzerinde oynama olmadığı. Bu konu ile ilgili çalışma yapılması gerekiyor” dedi.

Ek ders ücretleri artacak mı?

Ülkemizde ekonomik süreç göz önünde bulundurulduğunda, bir vatandaşın giderlerinin peş peşe zamlar geldiği düşünüldüğünde, öğretmenlerin ek ders ücretlerine de sektör yetkilileri tarafından zam gelmesi gerektiğini düşünen Türk Eğitim-Sen Heyeti, “bu hususta en başta Milli Eğitim Bakanımız sayın Yusuf Tekin olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin talebimize olumlu ve yapıcı yaklaşacağını ümidimiz sonsuz, katsayı artışının iki katına çıkarılması ile ilgili konudaki düzenlemenin yapılması için gerekli tüm adımları atılacağına inanıyoruz.” Dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum