ÖSYM, sınav ücretlerine neden her sene yüzde 100’den fazla zam geliyor?

ÖSYM, sınav ücretlerine neden her sene yüzde 100’den fazla zam geliyor?

Öğrencilerin, girmekte zorunlu olduğu sınavların ücretsiz olması gerekirken, ÖSYM, sınav ücretlerine her sene yüzde 100’den fazla zam geliyor. Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, bu konuya dikkat çekerek açıklama yaptı. Detaylar işte sizlerle...

Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, ÖSYM sınav ücretlerine gelen zamlar sonrasında, gerçek enflasyonu ÖSYM gözler önüne sergiliyor açıklamasında bulundu. Peki, harç parası yatırmaya durumu olmayan parayı zor bela gecikmeli bulan, öğrencilerden sınav başvuru ücretlerini yüzde 50 fazla talep etmek ne kadar doğru?

Erdem’den sert tepkiler?

ÖSYM tarafından düzenlenen sınavların başvuru ücretlerinin her sene artış göstermeye devam ederken, ÖSYM sınav ücretlerindeki yüzde 100’den fazla artışa dikkat çeken, Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, geçen sene 115 lira olan YKS ücreti, bu sene 295 liraya, YDS 260 lira iken bu sene 490 liraya yükseldiğini açıklayarak, “Gerçek enflasyonu ÖSYM açıklamış oldu” dedi.

Öğrencilerin hayata atılması ve bir meslek sahibi olması için girmek zorunda oldukları sınavlardan ücret alınmaması gerektiğini vurgulayan Erdem, ÖSYM Başkanı tarafından geçen yıl 115 TL olan sınav harçlarını yüzde 156 oranında zamla artırarak 295 TL yapılmasına dikkat çekerken, gecikmeli sınav harçlarının yüzde 50 artı zammı uygun görülmesine tepki gösterdi.

Gerçek enflasyonu ÖSYM açıklamış olduğuna dikkat çeken Erdem, emeğiyle geçinmek durumunda olan vatandaşlar için TÜİK tarafından açıklanan rakamların gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, bunu nereden mi biliyoruz, çarşıdan, pazardan, marketten, faturalardan, ev kiralarından, akaryakıttan hatta ve hatta vergilerdeki artışlardan gerçek enflasyon görünenden oldukça daha fazla olduğunu gerçeğini, hissediyor ve gösteriyor” dedi

ÖSYM tarafından uygulanan sınavlar ücretsiz mi olmalı

Öğrencilerin, girmekte zorunlu olduğu sınavların ücretsiz olması gerektiği yargısı toplumun gündeminde yer almaya devam ederken, bizim şahsi görüşümüz şudur ki, sınav için bir bedel ödemek daha mantıklı, çünkü bu defa nasıl olsa sınav ücreti vermiyorum gireyim diyen bir zihniyet oluşacak bu da, gerçekten sınava girmek isteyen kişilerinin durumunu etkileyebilir.

ÖSYM tarafından uygulanan sınavlar için, özellikle YKS için okul müdürlükleri ile koordineli çalışarak, sınav ücretlerini karşılayacak maddi durumu olmayan öğrencilerin ücretlerinin devlet tarafından karşılanması en mantıklı olanı gibi geliyor. Peki bu konu ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.