Okul Bahçesinde kalbi duran öğrenciyi öğretmeni hayata döndürdü

Okul Bahçesinde kalbi duran öğrenciyi öğretmeni hayata döndürdü

Amasya’da bir okul da öğrencinin kalbi durdu. Olaya şahit olan öğretmen yaptığı ilk yardım sonucu öğrencisinin yeniden kalbini çalışmasını sağladı. Öğrenci, o günle ilgili ilk kez konuşarak açıklama yaptı. Detaylar işte sizlerle...

Okul bahçesinde oynarken kalbi duran öğrencinin imdadına yetişen öğretmeninin yaptığı ilk yardım, öğrencinin yeninden hayata dönüşmesini sağladı. O anlar ise saniye saniye kameraya yansıdı. Olaydan günler sonra açıklama yapan Çetin Çelebi, “Hayatımı kurtaran öğretmenim Hüseyin Aktaş’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Öğretmenin ilk yardımı bir hayat kurtardı!

Amasya, Plevne Ortaokulunda eğitim gören, 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi Çelebi, 15 Aralık günü okul bahçesinde, bir anda fenalaşarak, yere düştü. Olayı fark eden nöbetçi öğretmen Anıl Şenol Torbacı kalbi duran öğrenciye ilk müdahaleyi yaptı.

Olay anı saniye saniye güvenlik kamerasına yansırken, olay sırasında, bir arkadaşı montunu çıkartıp öğrencinin başının altına yerleştirirken, öğrenciler ambulans çağrılması için okul idarecilerine bilgi verdi.

İlk yardım eğitimi bulunan, Fen Bilgisi Öğretmeni Hüseyin Aktaş, hareketsiz yatan öğrenciyi kontrol ederek, önce kalp masajı sonra suni teneffüs yapmaya başlayarak 3 dakika boyunca uyguladı. Aktaş tarafından yapılan müdahale sonrasında öğrenci yeniden nefes almaya başladı.

Kısa süre sonra ise okul bahçesine Acil sağlık ekipleri gelerek, hasta önce ambulansla Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Yapılan müdahale sonrasında hayati tehlike nedeniyle, Samsun’daki hastaneye sevk edildi.

Samsun’da tedavisine başlayan öğrencinin durumunun iyiye gittiği bilgisi verildi. Yapılan tedavi sonrasında geri kalan tedavisi servise devam etti.

Çetin Çelebi’nin ailesi hastalık ile ilgili detaylı tetkikler yapılması adına, Ankara’ya götürüldü. Tüm süreç tamamlandıktan sonra, memleketine dönen Çelebi’yi Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik, öğrenciyi evinde ziyaret etti.

Çelebi ve ailesi teşekkür etti!

Oğlunun hayatını kurtaran öğretmenini hiçbir zaman unutmayacaklarını dile getiren anne, “ hocamız hakkını helal etsin. Bize en büyük mutluluğu yaşattı. Sağolsun” dedi.

Amasya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan baba Ali Rıza Çelebi ise, kalbinde ritim bozukluğu olduğu belirlenen evladının tedavisine devam edileceğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.