“Öğretmenler haksız kazanç mı elde ediyor?” Sorusuna yanıt geldi!

“Öğretmenler haksız kazanç mı elde ediyor?” Sorusuna yanıt geldi!

Öğretmenlerin, sözde yaptıkları tatiller sık sık gündeme gelerek, çok az saat çalışarak, yüksek maaş alıyor ideaları gündemi etkisi altına almaya devam ederken, cevap TEDMEM araştırmacılarından geldi. Detaylar işte sizlerle...

Zaman zaman öğretmenlerin fazla tatil yaptığı, çalışma sürelerinin kısa olması nedeniyle, haksız kazanç el ettikleri gibi tepkiler geliyor. Peki, öğretmenler az çalışıp çok mu tatil yapıyor? Öğretmenler haksız kazanç mı elde ediyor? Tüm soruların cevapları ve daha fazlasını haberimizin devamında bulabilirsiniz...

Öğretmenler bu ideaları hak etmiyor!

Öğretmenlerin Türkiye’de çalışma saatleri yurt dışındaki meslektaşlarıyla kısmen aynı. Dünya genelinde yapılan değerlendirme kapsamında, çalışma süresi Türkiye’de 1.576 saat olurken, OECD ülkeleri ortalaması ise 1.543 olarak kayıtlara geçti.

Ülke genelinde büyük gündem konusu olan öğretmenlerin yaptığı tatillerin çalışma sürelerini kısaltıp kısaltmadığı gibi sorulara, TEDMEM araştırmacılarına tarafından gelen cevaplar şu şekilde;

Türkiye’de yıllık yasal öğretim süresi 38 hafta olurken, OECD ülkeleri ortalaması ile birlikte, Yıllık öğretim günü 186 gün, OECD ortalaması ise yaklaşık 184 gün olduğu bilgisi verildi.

Türkiye’de öğretmenler, ilkokulda 744 saat, ortaokulda ve lisede 521 saat derse girdiği bilgisi verilirken, Türkiye’de öğretmenlerin yasal öğretim süreleri ilkokul için OECD ülkeleri ortalamasına yakın olduğu, diğer kademelerin ise gerisinde olduğu açıklandı.

Yasal çalışma süresi Türkiye’de ilkokul, ortaokul ve lisede 1.576 saat.

Meksika en düşük 505 saat

Almanya ise en yüksek 1.795 saat çalışma süresine sahip.

Tüm bunlara ek olarak, öğretmenlerin derse hazırlık, velilerle görüşme, ders içeriği hazırlama, sınav-ödev okuma, resmi işlemler gibi birçok görevi olduğunu düşünürsek, öğretmenlerin fazla tatil yaptığı, az çalıştığı, yüksek ücret aldığı gibi iddialar boşa düşmüş oluyor.

Öğretmenler bu ideaları hak etmiyor!

Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum sözünde yatan anlamı fark edemeyen bir takım insanlar, öğretmenlerin kolay yoldan haksız kazanç elde ettiği yönünde eleştiriler yaparak, bu kutsal görevin ehemmiyeti fark edemiyor ki bu yönde idealar geliyor.

Çok tatil yaptığı iddia edilen öğretmenlerin zaman zaman evlerinde bile öğrencilerine sorular hazırladıklarını, sınav kağıdını hazırladıklarını unutmayalım. Her mesleğin kendine göre önemi tabi ki vardır. Fakat, öğretmenler aldıklarının daha fazlasını hak ediyorlar. Tabii ki her meslekte olduğu gibi iyi ve kötü ayrımı yapılarak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum