Öğretmen Atamaları ve Mülakat!

Öğretmen Atamaları ve Mülakat!

Öğretmen Atamaları ve Mülakat Konusunda Neler Yaşandı Haberimizde...

Öğretmen atamalarında mülakat sınavı 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2016 yılında sözleşmeli öğretmenlik ile birlikte yürürlüğe geldi. Öğretmen atamaları KPSS Puanı, ÖABT Sınavı ve Sözlü Sınav Puanları değerlendirmeye alınarak yapılıyordu. Alınacak kontenjan sayısının üç katı oranında adayın sözlü sınava KPSS Puan üstünlüğüne göre çağırılmasıyla gerçekleşiyordu.

2023 Genel Seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 11 Nisan 2023 tarihinde paylaşmış olduğu “Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız.” Sözüyle öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılması gündeme gelmişti.

Milli Eğitim Bakanı Tekin ise mülakatla ilgili yeni açıklamalarda bulunmuş ve mülakatın sisteminde tartışmalara konu olan gündemde uzun süre yer alan uygulama ve puanlama açısından değişiklikler yapılacağını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 21 Eylül 2023 tarihinde Amerika seyahati dönüşünde “Seçim vaatlerim içerisinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim ve İç İşleri Bakanlarımla görüşerek yeni bir yol haritasıyla ilerleriz” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.