Milli Eğitim Bakanlığından yeni düzenleme geldi! DYK kursları hakkında yapılan açıklamalar neler?

Milli Eğitim Bakanlığından yeni düzenleme geldi! DYK kursları hakkında yapılan açıklamalar neler?

Milli eğitim Bakanlığı kararlarına göre Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergelerinde değişimler ve yeni güncellemeler yapıldı. Yapılan son güncellemelere göre rehber öğretmen veya psikolojik danışman öğretmenlerinin de DYK kurslarında eğitim verecek!

DYK hakkında yapılan açıklamalar ve detayları

Milli eğitim bakanlığı yapmış olduğu çarklı değişimler ile son zamanlarda isminden çokça bahsettirdi. Öğrenci be öğretmenler için yapmış olduğu bu farklı değişimler, bir kısmı mutlu ederken bir kısımda memnun olmayabiliyor. Rehber Öğretmenlerimiz DYK için kaç saat derse girebilir? Milli Eğitim Bakanlığımız, Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesine göre rehber öğretmenlere yönelik düzenlemeler ve değişiklikler yaptı!

Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel örgün olarak eğitim veren kurumlarımızda öğrenim gören istekli öğrenciler ile örgün ve açık ortaöğretim kurumları vasıtası ile mezun olan öğrencilere verilecek destekleme ve yetiştirme kursları halkında Milli Eğitim Bakanlığımızın Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi yani DYK hükümlerince yürütülmesi planlanmıştır.

Yönergeye göre...

Milli Eğitim Bakanlığımızın Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesine göre "Öğretmenlerimizin seçimi ve görevlendirilmesi için" başlıklısı altında 8. maddesinin 5. Fıkrasına göre; "(5) (Değişik: 22 Kasım 2023 tarihine göre 883203306-10.04-EE.90168051 sayısına göre Makam Oluru) İl/ilçe merkez komisyonlarımıza göre, kurs merkezlerinde yapılacak olan mesai saatleri dışında kalan ve hafta sonlarında olmak üzere, kurslarımız ile ilgili ölçme ve değerlendirme süreçlerimizin takip edilmesi, öğrencilerimizin merkezi bireysel gelişim süreçlerinin de izlenmesi, rehberlik ve yönlendirme işlemlerimizin takibi hakkında 10 sınıfa/gruba kadar bir rehber öğretmen/psikolojik danışman olacak şekilde, oluşturulan sınıflarımızın/grupların 10'u geçmesi durumunda kalındığı takdirde ikinci bir rehber öğretmenimizin/psikolojik danışmanımızın, haftada 4 saat olacak şekilde görevlendirilir." şeklinde değişiklik yapıldığı da ifade edildi.

Bu değişikler sebebi ile rehber öğretmenlerimiz hafta sonları da dahil olarak her 10 sınıf içeresinde olarak 4 saat DYK kursunda görev verilmesi gerektiği konuşuldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum