Milli Eğitim Bakanlığı yeni ders müfredatını ve içeriğini anlattı!

Milli Eğitim Bakanlığı yeni ders müfredatını ve içeriğini anlattı!

Milli Eğitim Bakanlığımız (MEB), ortaokullarımızda bulunan seçmeli dersler kapsamı içerisinde "okul temelli sosyal sorumluluk çalışmaları" kapsamı dahil edilerek siber zorbalık ve akran zorbalığıyla mücadeleleri öğrencilerimize anlatılacak.

AA muhabirlerinin Milli eğitim Bakanlığı tarafından aldıkları bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan "okul temelli sosyal sorumlulukları hakkında çalışmaları" dersinin müfredatı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığımızın onayından geçmiştir.

Ortaokullularımız 6, 7 ve 8. Sınıflar için her bir düzeyi 72 saatlik eğitim öğretim programını içeren derslerin, 2023-2024 eğitim öğretim yılımızda seçmeli dersler içeriğine alınmış bulunmaktadır.

Dersin içeriği ve müfredatı ile öğrencilerimize toplumsal duyarlılık ve sorumluluk bilinci kazandırmak için toplumsal sorunlara da farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.

Öğrencilerimizin sosyal sorumlulukları hakkında anlamalarını ve bu sorumlulukları etkili bir şekilde yerine getirmelerini sağlayarak içeriklerin yer aldığı müfredata göre, öğrencilerimize sadece teorik bilgi değil aynı zamanda günlük yaşam becerilerini geliştirmelerine de yardımcı etkileşimli eğitim ortamları oluşturulacaktır.

Uygulama derslerine ağırlık verilecek

Dersin 6. sınıflara yönelik müfredatına göre, "sosyal sorumluluk", "toplumsal farkındalık oluşturma", "toplumsal değerler ve ahlak", "çevre ve sürdürülebilirlik", "toplumsal sağlık" ve "sosyal yardımlaşma" ünitelerimizden oluşuyor.

Derslerimizde, ileri kademelerde olan teorinin yanında uygulamaya dönük kazanımlara da ağırlık verilmesi hayata geçirildi. Bu kapsam içerisinde mevcut ünitelerimize ek olarak 7. sınıflarımızın "toplum hizmeti ve gönüllülük" ünitesi, 8. Sınıf derslerinde ise "sosyal girişimcilik ve inovasyon" ile "küresel sorunlara karşı olan bakış" üniteleri de okutulacaktır.

Öğrencilerimizin toplumsal yardımlaşmaları ve dayanışma kapsamı içerisinde bir sosyal yardımlaşma projesi tasarlanarak projelerimizin uygulamaları, ardından bunları toplum yararı açısından değerlendirmeleri beklenecektir.

Öğrencilerimizin toplumsal farkındalık için de kampanyalar düzenlenecektir.

"Toplumsal farkındalık oluşturma" ünitemiz içeriğinde öğrencilerin çevresindeki toplumsal sorunlara karşı farkındalık oluşturması sağlanacaktır.

Öğrencilerimiz bu derslerde, yakın çevrelerinde sosyal sorumluluk çalışmalarımızı araştıracaklardır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.