Merkez Bankası Derince Anadolu Lisesi'nde neler oluyor? Haberine Dair Tekzip

Merkez Bankası Derince Anadolu Lisesi'nde neler oluyor? Haberine Dair Tekzip

Merkez Bankası Derince Anadolu Lisesi'nde neler oluyor? Haberine Dair Tekzip

AÇIKLAMALAR:

1-)19 Temmuz 2023 Çarşamba günü kamuajans web sitesinde , "Merkez Bankası Derince Anadolu Lisesi'nde neler oluyor?" başlıklı bir sözde haber yayınlanmıştır. Haber içeriğinin tamamı asılsız iddialardan oluşmaktadır. Sözde haberde konu edinilen "okulda sendikacılık yapıldığı ve güya muhalif sendika olarak nitelenen Eğitim-İş sendikasına mensup öğretmenlerin mağdur edildiği" yönündeki iddiaların tamamı gerçekten uzak, algı yaratmaya gayret eden bir hayalin ürünüdür. Müvekkilim hakkında asılsız ve gerçek dışı değerlendirmelerde bulunulmuş, Gerçekle uygun olmayan tahrik edici, okuyucuda husumet ve kuşku yaratıcı dil kullanılmıştır. Seçilen sözcükler küçük düşürücü ve suçlayıcı niteliktedir. Dolayısıyla konu ile ifade arasındaki denge bozulmuş, haber hukuka aykırı duruma gelmiştir. Bu durum müvekkilimin kişilik haklarının yanı sır itibarını ve saygınlığını da ihlal etmektedir.

Bir kişi hakkında hakaret teşkil edecek sözler sarf edilmesi veya saygınlığını tehlikeye düşüren doğruluğu ispat edilemeyen iddialarda bulunulması şeref ve haysiyete tecavüz teşkil eder. Söz konusu okulda Eğitim-İş sendikasına mensup tüm öğretmenler sözde ve asılsız haberden sonra okul müdürlüğüne yazılı başvuruda bulunarak (aynı zamanda sitedeki haberin yorum kısmına adlarını da yazarak) bahsi geçen konu ve içeriğin tamamen yalan, iftira ve gerçek dışı olduğunu beyan etmişlerdir.

.2-Ekte yer verilen düzeltme metnimizin Anayasa’nın 12. Maddesi ve Basın Yasası’nın da 14. maddesi gereğince internet sitenizde belirtmiş olduğunuz tekzip talepleri için belirtilen mail adresine gönderilme tarihinden itibaren 1 gün içinde yayımlanmasını ve iş bu haberlerin arşivden ve internet sitesinden çıkarılması ve müvekkillerim hakkında bundan sonraki süreç içerisinde de haksız ve gerçeğe aykırı yayın yapılmamasını ihtaren bildiririz.

İHTAR EDEN VEKİLİ

Vekili Av. Beyhan Burçin USLU/52000-İst.Barosu

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6 Yorum