MEB'den okul müdürlerine yıl sonu uyarısı! 2023 taşınır işlemleri hızla tamamlanmalı!

MEB'den okul müdürlerine yıl sonu uyarısı! 2023 taşınır işlemleri hızla tamamlanmalı!

Milli Eğitim Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından okul müdürlerine 2023 taşınır yıl sonu işlemleri konusunda uyarıda bulundu.

Resmi yazıda, MEB'in Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından gönderilen yazıya göre, 2023 yıl sonu işlemlerinin zamanında ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerektiği belirtildi.

MEB yazı yayınladı!

MEB'in yayınladığı yazıya göre, taşınır yıl sonu işlemleri KBS Taşınır Kayıt ve Yönetim Sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. İlgili yazıda, bu işlemlerin nasıl yapılması gerektiği "Sayım ve Yıl Sonu İşlemleri Uygulama Kılavuzu"nda detaylı bir şekilde anlatılmış durumda. Bu kapsamda, her bir ambar için ayrı ayrı sayım tutanağı oluşturulması, otomatik tamamlama butonu kullanılarak tutanak doldurulması, kaydetme işlemi, sayımın sonlandırılması gibi adımların atılması istenmiştir.

Yıl sonu işlemlerinin tamamlanmasının ardından, "Taşınır Raporları" menüsünden yönetim hesabı için istenilen diğer raporların harcama birimi bazında alınabileceği belirtilmiştir. Taşınır mal yönetmeliğine göre, taşınır mal yönetim hesabı, çeşitli cetvellerden oluşmaktadır. Bu cetveller arasında sayım tutanağı, taşınır sayım ve döküm cetveli, harcama birimi taşınır mal yönetim hesabı cetveli gibi belgeler bulunmaktadır.

31 Aralık son tarih!

Hesap denkliği sağlanması için, taşınır işlemlerinden kaynaklı oluşacak kuruş farklarının kapatılması gerektiği vurgulanmıştır. Bakanlık merkez ve taşra birimleri ile muhasebe/mal müdürlüklerinin hesap denkliklerini sağlamak üzere 31 Aralık 2023 tarihine kadar işlemlerini tamamlamaları beklenmektedir.

Bu süreçte il ve ilçe konsolide görevlilerinin, konsolide yetkilileri olarak sorumlulukları dahilinde ilgili okul ve kurumların yıl sonu işlemlerini tamamlamaktan sorumlu oldukları ifade edilmiştir. Yıl sonu işlemleri tamamlandıktan sonra yetkililerin, gerekli belgeleri muhafaza etmeleri ve istenildiğinde ibraz edilmek üzere hazır bulundurmaları gerekmektedir. Bakanlık, bu süreçte sorumlular tarafından gerekli tedbirlerin alınmasını ve işlemlerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasını talep ediyor. Bu uyarıların dikkate alınması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.