KYK burs ve kredi ödemeleri ne zaman başlıyor? Gençlik ve Spor Bakanlığı duyurdu

KYK burs ve kredi ödemeleri ne zaman başlıyor? Gençlik ve Spor Bakanlığı duyurdu

KYK burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. KYK burs ve kredi ödemeleri ne zaman yapılacak? Gençlik ve Spor Bakanlığı duyurdu. Işte detaylar…

KYK burs başvuruları sonuçlanmasının ardından burs için hak kazanan öğrenciler bursların ne zaman yatacağına ilişkin araştırmaları devam ediyor. Konuyla alakalı Gençlik ve Spor Bakanlığından açıklama bugün geldi.

Kredi ve yurtlar Genel Müdürlüğü resmi hesabından yapılan açıklamaya göre:

Ödemeler T.C kimlik numarasını son hanelerine göre yapılacağı açıklandı. Ayrıca öğrenim kredisi ve burs alan yeni öğrencilere Ekim ve kasım ayı ödemelerinin de bir arada yapılacağı duyuruldu.

Kredi ve yurtlar Genel Müdürlüğü’nden gelen duyuruda ödemelerin,

TCKN son hanesine göre:

'0' ve '2' olanlar 28.11.2023'te,

'4' ve '6' olanlar 29.11.2023'te,

'8' olanlar ise 30.11.2023'te hesaplara aktarılacağı duyuruldu.

KYK kredisi nedir?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak sebebiyle devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan sonradan ödemek şartıyla verilen borç paradır. Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki yükselişler uygulanarak, hesaplanacak miktarın eklenmesiyle ile onaylanır.

Kredi ve burs ücreti ne kadar?

Kredi ve burs miktarını lisans öğrencileri için 1250 liradan 2000 liraya, yüksek lisans öğrencileri için 2500 liradan 4000 liraya, doktora öğrencileri için 3750 liradan 6000 liraya yükseltildi. Ekonomideki dalgalanmalardan kaynaklı piyasada oluşan yüksek enflasyon oranları sebebiyle öğrenciler Bir Hayli zor durumda bırakmıştı. Burs ve kredi miktarlarını bu rakamlar öğrenciler için yeterli olmadığı söylense de geçtiğimiz yıllara göre burs ve kredi ücretlerinin ciddi anlamda arttığı görülmekte.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum