Çocuklarımızın dil becerilerinin gelişimi üzerinde nasıl etkili olunur?

Çocuklarımızın dil becerilerinin gelişimi üzerinde nasıl etkili olunur?

"Ana dilimizin becerilerinin gelişmesi ve gelişmiş olması gençlerimiz için, çocuklarımızın kendilerini daha rahat ve anlaşılabilir ifade edebilmeleri, milli şuur ihtiyaçlarımızın ve toplumda karşı karşıya bulunabilecek olduğumuz sorunların çözümünde dahi

Projenin ayrıntılı detayları

Ankara Valiliğimiz, Türkiye Yazarlar Birliği ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitemizin ortaklığı ile birlikte yürütülen Bilge Yazarlar Projesi’nin 3’üncü yılının ilk ders açılış programında yer alan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Tarihi Salonda gerçekleştirilmiştir. Programımıza Bakan Yusuf Tekin, Ankara Valimiz Vasip Şahin, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitemizin Rektörü ve Türkiye Yazarlar Birliği Başkanımız Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ve proje kapsamımıza göre görevli yazarlar ile öğrencilerimizde programa katıldı.

Ankara ilimiz de lise düzeyinde olarak eğitim gören gençlerimizin yazma becerilerini gelişimi tespit edilerek yazar olarak yetişmelerinin hedeflenmiş olduğu proje kapsamında gençlerin okudukları üzerine analiz yapabilmeleri, düşünerek geliştirmeleri ve yaratıcı yazma becerilerini geliştirmeleri hedeflenmiştir.

Toplumun temel problemi!

Bakan Yusuf Tekin, toplumumuzun temel problemleri içerisinde yer alan insanların birbirlerini dinlemiyor oluşu, anlayamayışı ve sağlıklı iletişim kurabilme çabasında bulunmuyor olduklarını belirterek, "Şüphesiz başka açıklamalarımız da olabilir, ama ben Milli Eğitim Bakanınız olarak tabloyu şöyle yorumlayabilirim; demek ki biz eğitim sürecine dahil ettiğimiz gençlerimizi, çocuklara; okuma, anlama, dinleme ve kendisini ifade etme, konuşma becerileri konusunda yeterince katkı veremiyor ve yetemiyoruz .

Yaz aylarında ise hayata geçirdiğimiz uygulamaların odağında olarak toplumdaki bu ortamı çözebilecek, kendi görev alanımızla ilgili formülleri ve projeleri üretmek kalıyor. Tüm bu bakış açısı ile beraber bunun ana gerekçelerinin çocuklarımızın ana dil becerilerinin yeterince gelişmediğinin bir tespiti olarak ortaya koymuş bulunuyoruz. Bunun üzerine hareket etme kararı aldık. Kuşkusuz okuma becerileriyle ilgili olarak etrafımızdaki kitle iletişim araçları, bilgi edinme kaynakları hakkında değişiklikler çocuklarımızın okuma alışkanlıklarını değiştiriyor ve çok fazla etkisi bulunuyor" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum