Memurun Disiplin Cezası Sicilden Silinecek! Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan Önemli Tavsiye Kararı

Memurun Disiplin Cezası Sicilden Silinecek! Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan Önemli Tavsiye Kararı

Sosyal Güvenlik İl Müdürü, memurun çalışmaları memnuniyet verici olduğu gerekçesiyle talebini uygun görmüş ve bu yöndeki görüşünü bildirmiştir.

Disiplin cezası alan bir memurun talepte bulunduğu disiplin cezalarının özlük dosyasından silinmesi talebiyle ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan (KDK) önemli bir tavsiye kararı çıktı.

Disiplin Cezası Hakkında

Adana Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nde görev yapan bir memur hakkında 2017 ve 2018 yıllarında disiplin soruşturması açılmış ve "KINAMA" ve "UYARMA" cezaları almıştır. Memur, 2023 yılında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 133. Maddesi gereği disiplin cezalarının sicilinden silinmesini talep etmiştir.

İdari Makamlar Ne Yaptı?

Sosyal Güvenlik İl Müdürü, memurun çalışmaları memnuniyet verici olduğu gerekçesiyle talebini uygun görmüş ve bu yöndeki görüşünü bildirmiştir.

KDK Ne Karar Verdi?

KDK, incelemeleri sonucunda disiplin cezalarının silinmesi için öngörülen 5 yıllık süre içinde herhangi bir inceleme/soruşturma yapılmadığını ve disiplin cezasına ilişkin bir tedbir uygulanmadığını tespit etti. Ayrıca, Sosyal Güvenlik İl Müdürü'nün de memur hakkında olumlu görüş bildirdiğini ancak disiplin cezalarının özlük dosyasından silinmesi talebinin herhangi bir gerekçe gösterilmeden reddedildiğini gördü.

KDK, bu durum karşısında idareye şu tavsiyelerde bulundu:

  • Memurun almış olduğu disiplin cezalarının özlük dosyasından silinmesine ilişkin koşulların oluştuğu anlaşıldığından idarenin makul süre içerisinde başvuranın mağduriyetini gidermesi için tekrar değerlendirme yapması ve yeni bir işlem tesis etmesi.
  • Yetkili amirin İl Müdürünün bu yöndeki görüşünü gözetmesi beklenmesinin doğal olduğu, ancak bu yaklaşımın sergilenmediği.
  • Mevzuat tarafından her ne kadar disiplin cezalarının silinmesi konusunda atamaya yetkili amire takdir yetkisi tanınmışsa da, başvuranın dilekçesine istinaden Sosyal Güvenlik İl Müdürü tarafından olumlu görüş bildirildiği.

Bu karar, disiplin cezası alan memurlar için önemli bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz