Memur ve memur emeklilerine verilen; 1.dereceye 3600 ek gösterge emekli maaşlarına...

Memur ve memur emeklilerine verilen; 1.dereceye 3600 ek gösterge emekli maaşlarına...

Türkeş Güney Gündemimiz ve Önceliğimiz; -Memur ve memur emeklilerine verilen; -1.dereceye 3600 ek gösterge. -İlave ek ödemenin memur emekli maaşlarına yansıtılması; Hakkında verilen sözlerin hayata geçirilmesi.

YHS’da yer alan kardeşlerimizin GİH ve TH sınıfına geçirilmesi.

ANAYASA MAHKEMESİNİN HAKSIZ VE HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE TIRPANLADIĞI TOLU SÖZLEŞME PRİMİNİ MUTLAKA GERİ ALACAĞIZ

Genel Başkanımız Türkeş Güney, 04.05.2024 tarihinde Çanakkale Türkiye Kamu-Sen e bağlı Şube Başkanlarımız ve İl temsilcilerimiz ile bir araya geldi. Çanakkale Şube Başkanımızİlker Kurt, Şube Yöneticilerimiz ile Temsilcilerimiz ve üyelerimizin de katıldığı toplantıda Genel Başkanımız Türkeş Güney, “1.Dereceye 3600 ek göstergenin gecikmesinin nedeni; yetkili sendikanın toplu sözleşme masasında attığı imza, yaptığı mutabakattır. Yetkili sendika memura kötülük yapmıştır.” Dedi. Anayasa Mahkemesinin kararının haksız olduğunu da belirten Genel Başkanımız Türkeş Güney, “Anayasa Mahkemesi kararı ile haksız ve hukuksuz şekilde tırpanlanan toplu sözleşme ikramiyesini düzeltmek için uğraşıyoruz. Üyelerimiz ve memurlarımız rahat olsun, endişe etmesinler. Bu haksız kararı düzelteceğiz. Kazanılmış bir hakkın geri gitmesine asla izin vermeyiz.” Dedi. Genel Başkanımız Türkeş Güney konuşmasında, Anayasanın ilk 3 maddesinin ve Atatürk’ün Türkiye Kamu-Sen olarak kırmızı çizgimiz olduğunu belirterek, “Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır. Devletimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Kamu Sen’in kırmızı çizgisidir. Devletimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e ne laf söyler, ne de laf söyletiriz” dedi.

YETKİLİ AMA ETKİSİZ KONFEDERASYON, MASADA HANGİ KONULARIN KONUŞULACAĞINI DAHİ BİLMEMEKTEDİR

“Aileleri ile birlikte yaklaşık 25 milyonu ifade eden memurlarımızın önündeki iki yıla ilişkin maaş ve özlük hakları 4688 sayılı yasa gereği sonu tek sayı ile biten yıllarda üye sayısı en fazla olan yetkili sendika ile kamu işvereni dediğimiz Hükümetin 1 Ağustos tarihinde başlayan toplu sözleşme süreci ile belirleniyor.

Bildiğiniz gibi Geçtiğimiz ağustos ayında da 7.dönem toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirildi. Toplu sözleşme masasında memurlarımızın hiçbir sorunu tartışılmamış, beklentiler karşılanmamış, memur ve memur emeklilerimiz enflasyon tahminin altında bir maaş zammına mahkum edilmiştir.

Türkiye Kamu Sen olarak toplu sözleşme sürecinde, masaya katılma, sürece dahil olma, memurlarımızın sorunları çözme adına yaptığımız bütün çağrılar karşılıksız kalmış, ne memurun sorunlarını müzakere etmişler, ne de müzakere edecek sendika olan Türkiye Kamu-Sen’i toplu sözleşme masasına davet etmişlerdir. Hakeme taşınan yetkili sendika belgelerinden anlaşılacağa üzere, masada 22 gün boyunca çay kahve içip sohbet etmişler.

Buradan üstüne basa basa ısrarla ifade ediyorum ki; malum yetkili sendika; Masada hangi konuların konuşulacağını dahi bilmemektedir. Son yapılan 7.dönem toplu sözleşme de, öncekiler gibi memurun sorunlarının tartışılmadığı, müzakere edilmediği, en önemli meşru zeminin heba edildiği bir süreç olmuştur.

Bu nedenle diyoruz ki; Malum sendikanın miadı dolmuş, raf ömrü sona ermiştir. Bu durumu kendileri de görüyor, erimenin önüne geçmek için, kutsal hak arama aracı olan sendikacılığı, eşantiyon limited şirketine, züccaciyeci dükkanına döndürdüler.”