Memur Sen Başkanı Ali Yalçın Açıkladı:Memur Maaşları Temmuz'da Ne Kadar Olacak? Emekli Zam Oranı Yeterli Mi?

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın Açıkladı:Memur Maaşları Temmuz'da Ne Kadar Olacak? Emekli Zam Oranı Yeterli Mi?

Yalçın, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Kamuda yeni personel istihdamı üç yıl boyunca emekli olanlarla sınırlandırılacak." açıklamasına da tepki gösterdi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Temmuz Zammı Mağduriyet Yaratacak!

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Temmuz zammı ile memur maaşı ve emekli memur maaşı arasındaki farkın büyüyeceğini ve bu durumun mağduriyetlere yol açacağını söyledi.

Yalçın, daha önce yaptığı açıklamada memur ve memur emeklisinin Temmuz zammının yüzde 20'ye ulaşacağını ifade etmişti. Bu zamla birlikte memur maaşının 44 bin TL'ye, en düşük memur emekli maaşının ise 18 bin TL'ye yükseleceği tahmin ediliyor.

Ancak Yalçın, bu zammın memur ve emekli memur maaşı arasındaki farkı kapatmaya yetmeyeceğini savundu. Yalçın, göreve aylık ile emekli aylığı arasındaki bağın büyük oranda koptuğunu ve bu durumun emekli olmak isteyen kamu görevlilerini endişelendirdiğini belirtti.

Yalçın, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Kamuda yeni personel istihdamı üç yıl boyunca emekli olanlarla sınırlandırılacak." açıklamasına da tepki gösterdi. Yalçın, kamu istihdamının sadece emeklilerle sınırlı kalmasını doğru bulmadıklarını ve kamuda personel eksikliği olduğunu savundu.

Yalçın, "Tasarıf önceliği israfın önlenmesi olmalı. Ancak emek ve alın teri, israf değildir. Emek tasarrufa konu edilemez" dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın açıklamaları şu şekilde özetlenebilir:

  • Temmuz zammı memur ve emekli memur maaşı arasındaki farkı kapatmaya yetmeyecek.
  • Görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki bağ büyük oranda koptu.
  • Kamu istihdamında sadece emeklilerle sınırlı kalmak doğru değil.
  • Tasarruf önceliği israfın önlenmesi olmalı. Emek tasarrufa konu edilemez.

Yalçın'ın açıklamaları, memur ve emekli memurlar arasında endişeye yol açıyor. Zammın yetersiz kalacağı ve emekli maaşlarının alım gücünü düşüreceği düşünülüyor.

Ayrıca, kamuda personel eksikliği olduğu ve yeni personel alımının sınırlandırılmasının kamu hizmetlerini olumsuz etkileyeceği de ifade ediliyor.

Yalçın'ın eleştirileri ve talepleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından nasıl değerlendirilecek merak konusu.