İŞKUR 'dan girişimcilere büyük destek: 500 bin lira hibe!

İŞKUR 'dan girişimcilere büyük destek: 500 bin lira hibe!

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR), kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşlara büyük bir hibe desteği sağlayacak. Bu önemli duyuru, iş arayanlara umut olacak nitelikte.

İŞKUR, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonunu kullanarak, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işlerini kurmaları için destek veriyor. Muğla Çalışma ve İş Kurumu tarafından iş kurmak isteyen engelli, eski hükümlü ve korumalı işyerleri kuruluşuna 500 bin liraya kadar hibe sağlanacak.

Proje başvuruları ve destek miktarları

2024-2 Dönemi Proje Başvuruları 16 Nisan'da e-Devlet üzerinden alınmaya başlandı. Engelli girişimciler için hazırlanan projelere 400 bin liralık kuruluş işlemleri desteği, işletme gideri desteği ve kuruluş desteği şeklinde hibe sağlanacak. Eski hükümlülerin projeleri için 300 bin lira, korumalı işyerleri statü belgesi sahipleri için ise 500 bin lira destek verilecek.

Başvuru şartları

Başvurular 7 Haziran 2024’e kadar e-Devlet üzerinden yapılacak. Başvuruda bulunacak engellilerin aranacak şartlar arasında İŞKUR’a kayıtlı olmaları, belirli bir sağlık kurulu raporuna sahip olmaları, 18 yaşını tamamlamış olmaları ve emekli olmamaları gibi kriterler bulunuyor. Ayrıca, girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmaları da aranan şartlar arasında yer alıyor.