Ev sahipleri dikkat: Yeni vergi düzenlemesi geliyor!

Ev sahipleri dikkat: Yeni vergi düzenlemesi geliyor!

Türkiye genelindeki gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiren bir gelişme yaşanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, kullanılmayan konutlara yönelik vergi düzenlemeleri üzerinde çalışıyor. İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan taslağa göre, emlak vergileri ve tapu harçları artık konutların bölgesel rayiç bedeli yerine, daha adil bir vergilendirme için bölgesel rayiç bedel üzerinden tahsil edilecek.

Gayrimenkul Değer Bilgi Merkezi Kurulacak

Bu yeni düzenleme kapsamında, taşınmazların değerleri ve mülkiyet bilgileri için özel bir gayrimenkul değer bilgi merkezi kurulacak. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne entegre edilecek bu merkez, taşınmazların rayiç bedellerini belirlemek için kullanılacak. Böylece, tapu harcı ve emlak vergisi ödemeleri de bu rayiç bedellere göre hesaplanacak.

Kullanılmayan Konutlara Yönelik Vergi Artışı

Özellikle Ankara'da konuşulan bir diğer önemli adım ise kullanılmayan konutlara yönelik vergi artışı. Türkiye genelinde bu konutların bölge bölge haritaları çıkarılacak ve vergi düzenlemesi yapılacak. Böylelikle, boş ve kullanılmayan evlerin vergi yükümlülükleri artırılarak, ekonomiye kazandırılmaları teşvik edilecek.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

22 Yorum