Erdoğan’a sunulan raporda değişime yönelik yapılması gerekilen öneriler neler?

Erdoğan’a sunulan raporda değişime yönelik yapılması gerekilen öneriler neler?

Erdoğan’a sunulan raporda değişime yönelik yapılması gerekilen öneriler neler?

Elips Haber, seçim yenilgisinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan raporları aktarmaya devam ediyor. Rahatsızlıklar ve değişime yönelik taleplerin yer aldığı raporda çarpıcı başlıklar yer aldı. Raporda, oto kontrol mekanizması kurulmalı, köklü değişim olmalı, seçim işleri tarafsızlaştırılmalı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bayrak değişimi işaretinin ardından, parti yönetimi ve kabinede nasıl bir değişim yaşanacağı merak ediliyordu. Son MKYK toplantısında seçim sonuçlarına ilişkin yapılan değerlendirmelerin dışında Erdoğan’ın yakın çevresinden, yerel özel kaynaklarından, ak saçlılar olarak adlandırılan eski dostlarından ve bürokrasiden de raporlar istediği öğrenildi.

Değişime yönelik yapılması gereken öneriler

Erdoğan’a sunulan raporlarda, değişime yönelik yapılması gereken öneriler de yer aldı. .

• Görevden alma değil, kongre süreci işletilmeli. Süreç zamana yayılmamalı, hızlandırılmalı. Hesap sorulmalı, bedeli ödetilmeli.

• Genel Merkez ve Teşkilatlarda köklü değişim yaşanmalı.

• Kabine toplumda heyecan ve umut meydana getirecek şekilde ele alınmalı.

• Parti ile vatandaş arasında meydana gelen kırgınlıklar giderilmeli.

• Saha kuşatılmalı, sahaya inecek ve söylem gerçekleştirecek genç kadrolar oluşturulmalı, deneyimli isimler tüm çalışmaları desteklemeli, oto kontrol mekanizması kurulmalı.
• Yerel yönetimler başkanlığı, yerel yöneticilerden oluşmalı, yerel ve teşkilat deneyimi olmayanlarla çalışılmamalı.

• Başkanlık içerisinde danışma meclisi kurulmalı. Yerel yönetimler teşkilatları ve belediyeleri sık sık denetlemeli, milletin beklentilerine cevap vermeyen isimlerle yol yürünmemeli.

• Seçim İşleri Başkanlığı tarafsızlaştırılmalı, şeffaf ve denetimi öncelemeli, kendi içerisinde bağımsız kurullar oluşturulmalı.

• Partinin propagandası medya tanıtım eliyle gerçekleştirilmeli, kadrosu güçlendirilmeli, toplumun tümünü kucaklayacak çalışmalar gerçekleştirilmeli. Söylem ve eylem birliği için medya tanıtım içerisinde bağımsız kontrol mekanizması kurulmalı.

• Özellikle illerde bürokratların işlerini doğru yapıp yapmadığı takip edilmeli. Siyaset ile bürokrasi arasında çatışma değil birliktelik sağlanmalı.

• Teşkilatından milletvekillerine kadar gündemi ilgilendiren her konuda sahada ve dijital platformlarda ses yükseltmeli, hedef gösterilen bir arkadaşları olduğunda işi fenomenlere ve maskeli hesaplara ihale etmemeli, anında tek yürek birlikte sahip çıkmalı.

• Vizyon projeler kadar reformlara önem verilmeli. Yeni reformlarla halkın karşısına çıkılmalı.

• Vizyon projeler de reformlar da çok iyi anlatılmalı, eski parti yöneticilerinin, bakanların, bürokrasinin projeleri halen partiye değil kendilerine yazma çabaları engellenmeli, icraatlarının mimarının AK Parti ve Erdoğan olduğu işlenmeli.

• Partiden ayrılıp ancak başka partiden siyaset yapmayan küskünler partiye davet edilmeli, gözlem ve deneyimlerinden faydalanılmalı.

*Çatı bir kampanya yoktu. Medya tanıtım Başkanlığı ile kampanyayı yürüten belediye ve teşkilatlar arasında söylem ve eylem birliği sağlanamadı. Parti adına kampanyayı yürüten Pollmark genele değil İstanbul’a yöneldi. Muhalefete ulaşmak yerine çalışma partinin kendi seçmenine zaman zaman da MHP’ye yönelik gerçekleştirildi. Kampanya kuşatıcı değil ayrıştırıcıydı, alt ajanslar zaman zaman Pollmark’ı da yok sayarak kutuplaştırıcı çalışmalar yönetti. Çalışmalar sahada değil daha çok X platformundan yürütüldü, diğer sosyal medya platformları, doğal olarak gençler yok sayıldı. Sürekli olarak aynı sosyal medya kullanıcılarıyla propaganda yapılmaya çalışıldı. Medya ve gazeteciler ile koordinasyon eksikliği gözden kaçmadı. Kampanyanın sloganı bile akıllarda kalmadı.

Muhabir: Muhammed Vefa- https://www.elipshaber.com/