Asgari Ücret Zammında Mehmet Şimşek Kararı

Asgari Ücret Zammında Mehmet Şimşek Kararı

Asgari ücret zammı için Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan Mehmet Şimşek'in politikalarını desteklediğini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tasarruf tedbirleri doğrultusunda asgari ücret zammının mümkün olmadığını düşünüyor. Vedat Işıkhan'dan Mehmet Şimşek'e destek geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ara zam konusunda yeni bir açıklama yaparak, geçen yıl belirlenen asgari ücretin bir yıl boyunca geçerli olduğunu ve bu süre zarfında ara zam yapılmayacağını belirtti. Bakan Işıkhan, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Geçen yıl belirlenirken 1 yıl diye belirlendi. İşveren sendikalarımızla görüşürken bu konuda anlaşmaya vardık, bir yıllık olacak dedik."

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde Bakanlığın doğrudan karar vermediğini vurgulayan Işıkhan, bu konuda Asgari Ücret Tespit Komisyonunun görevli olduğunu ve işçi ile işveren sendikalarının temsilcilerinin bir komisyon olarak çalıştığını belirtti.

Bakan Işıkhan ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in enflasyonun yaz aylarında düşüşe geçeceği yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, kendi görüşünün de benzer olduğunu dile getirdi. Işıkhan, ekonomi yönetimine teşekkür ederek, bu yaklaşımlarla temmuz ayından sonra enflasyonun düşüşe geçeceğini umduklarını ifade etti.