Araç Sahipleri Dikkat Bu İşlemi Yaptırmayana Ceza: 32 Bin 170 TL!

Araç Sahipleri Dikkat Bu İşlemi Yaptırmayana Ceza: 32 Bin 170 TL!

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren yeni bir düzenleme yürürlüğe girdi. 1 Ocak 2024'ten itibaren tüm araçlarda karekod uygulaması zorunlu hale getirildi

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren yeni bir düzenleme yürürlüğe girdi. 1 Ocak 2024'ten itibaren tüm araçlarda karekod uygulaması zorunlu hale getirildi. Uymayanlara 32 bin 170 TL'ye kadar rekor cezalar kesilecek.

Karekod Sistemi Nedir?

Karekod sistemi, araçların seri numarası, üretim yeri ve tarihi gibi önemli bilgileri içeren 12 haneli seri numaralar içeren bir uygulamadır. Bu sayede emniyet birimleri, araç ve sürücü bilgilerine daha hızlı ve etkin bir şekilde erişebilecek. Yetkililer, araç kayıtlarını daha etkin bir şekilde takip edebilecek ve sahte plaka kullanımı gibi suçların önlenmesinde daha aktif rol oynayabilecek.

Neden Karekod Sistemine Geçildi?

Karekod sistemi, trafik güvenliğini ve emniyetini artırmayı amaçlamaktadır. Bu sistem ile sahte plaka kullanımı ve diğer plaka ile ilgili suçların önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Karekod Sistemine Uymayanlara Ceza

Karekod sistemine uymayan araç sahiplerine 2.647 TL'ye kadar ceza kesilecek. Sahte plaka kullanımı durumunda ise ceza miktarı 32.170 TL'ye kadar çıkabilecek.

Karekod Sistemine Nasıl Geçiş Yapılır?

Karekod sistemine geçiş için araç sahipleri Emniyet Genel Müdürlüğü'ne veya yetkili plaka bastırma firmalarına başvurabilirler. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

  • Ruhsat
  • Nüfus cüzdanı
  • Vergi dairesinden alınacak motorlu taşıtlar vergisi beyannamesi

Karekod Sisteminin Avantajları

  • Trafik güvenliğinin ve emniyetinin artması
  • Sahte plaka kullanımının önüne geçilmesi
  • Araç kayıtlarının daha etkin bir şekilde takip edilmesi
  • Emniyet birimlerinin araç ve sürücü bilgilerine daha hızlı erişmesi

Karekod Sistemi Hakkında Görüşler

Karekod sistemi, ekspertiz firmaları ve galerici işletmeleri tarafından olumlu karşılandı. Oto ekspertiz firmalarının genel koordinatörü Alperen Temizyürek, güvenlik kontrollerinin uygulamanın en büyük artısı olduğunu vurguladı. Galerici Mutlu Saygın ise yeni karekodlu plakalarını bastırdıklarını belirterek şunları söyledi:

“Son aldığımız aracın plakası yabancıydı. Emniyetten plakamızı bastırdık ve bu işlem oldukça basitti, sadece 15 dakikada teslim aldık. Yeni karekod sistem sayesinde emniyet birimleri araç ve sürücü bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşabilecekler."

Sonuç

Karekod sistemi, trafik güvenliğini ve emniyetini artırmayı amaçlayan önemli bir uygulamadır. Araç sahiplerinin bu yeni sisteme uymaları ve gerekli işlemleri en kısa sürede yaptırmaları gerekmektedir.