Yüksek lisans yapan rehber öğretmenlere ek ders ücretleri artırımlı ödenir mi?

Yüksek lisans yapan rehber öğretmenlere ek ders ücretleri artırımlı ödenir mi?

Diyarbakır 1.İdare Mahkemesi yüksek lisans yapan rehber öğretmenlere ek ders ücretlerinin artırımlı ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Ancak, rehberlik ögretmeni olarak görev yapan davacının isin dogası geregi fiilen ders görevinin olmayacagı, ek ders ücreti ödenirken de, rehber ögretmenler için; "her derece ve türdeki örgün ve yaygın egitim kurumlarında rehber ögretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saatinin ek ders niteliginde yönetim görevi sayılacagı ve fiilen görev yapma karsılıgında ek ders ücreti ödenecegi" düzenlemesine yer verilmistir.

Bu durumda, yaptıgı isin dogası geregi ders görevi olmayan, bir baska degisle fiilen derse girme imkanı bulunmayan davacı yönünden; fiilen derse girme gibi bir kosulun aranamayacagı, rehberlik görevinin fiilen yapılmasının yeterli olacagı, dolayısıyla lisans sonrası kendilerini gelistirmeleri, mesleki hayatlarına katkı saglayabilmeleri adına yüksek lisans / doktora yapmıs olan rehber ögretmenlere de ayrım gözetilmeksizin artırımlı ek ders ücreti ödemesini gerektigi sonuç ve kanaatine varılmakla, aksi yönde tesis edilen dava konusu islemde hukuka ve mevzuat hükümlerine uyarlık bulunmamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.