Yıllarca düşman sanılıyordu! Meğer tüketimi yanlış yapılıyormuş: Ekmeği bu şekilde tüketmek istenmeyen yağları yaktırıyor...

Yıllarca düşman sanılıyordu! Meğer tüketimi yanlış yapılıyormuş: Ekmeği bu şekilde tüketmek istenmeyen yağları yaktırıyor...

Bir doktor, ekmeği tüketme konusunda yapılabilecek rutinlerde bir değişikliğin bu riskte önemli bir düşüşe neden olduğunu belirtti. İşte cevabı...

Yüksek glisemik indeks ve şeker hastalığı başta olmak üzere çoğu kronik rahatsızlık ve kan şekeri seviyesinin dengesizleşmesinde risklere sahiptir. Özellikle “karbonhidrat” içerikli olan besinlerle beraber tam olarak temel besinlerden biri olan ekmekten de uzak durmak bu süreçte tavsiye ediliyor.

Dr. Chintal Patel, yiyecekleri muhafaza etme şeklinin aynı zamanda bazı besin değerlerinde ortaya çıkardığı değişikliklerin nasıl olduğunu söyledi. Özellikle hangi sıcaklıkta muhafaza edildiğinin bu değişimde büyük bir role sahip olduğunu belirten Patel, sosyal medyada yapmış olduğu açıklamayla dikkatleri üzerine çekti. Patel, bazı besinlerin çok daha soğuk ortamlarda saklanmasının sağlık bakımından da avantajları olduğunu söyledi.

Ekmeğin etkilerinden bahsetti

DrChintalsKitchen’ ın hesabından paylaşımı yapılan bir videoda, ekmeğinizi dondurmanın ya da tekrar ısıtmanın nişastayı ne kadar etkilediğini ve bundan dolayı bağırsaklarınız üzerinde etkilerini açıkladı. Patel “Ekmeğinizi dondurmak ve daha sonra yeniden ısıtmak ya da kızartmak, ekmeğin içerisinde yer alan nişastanın moleküler yapısını çok daha dirençli bir nişasta haline getirir” açıklamasını yaptı.

Daha dirençli nişasta nedir?

Patel bunun cevabını şu şekilde vermiştir; “Bu, bağırsak bakterilerinizi beslemeye yarayan ve sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu oluşturma konusunda destek olan nişasta türüdür. Bu aynı zamanda ekmeğin glisemik indeksini de azaltılmasına yardımcı olur.” Ekmeğin dondurulma işlemcinin aynı zamanda glisemik indekste %30’luk bir azalış sağladığını, aynı zamanda pirinç ve makarnayı da aynı şekilde tüketmenin de avantajları olduğunu vurguladı.

Takipçileri Dr. Chintal’e ekmeği buzlukta değilde buzdolabında saklamanın da yararlı olup olmadığını sordular ve o da moleküllerin “yapısının değişmesine neden olan soğuma süreci” olduğundan dolayı benzer etkilere sahip olabileceğinden bahsetti. Uzmanlar son zamanlarda nişastanın iyi bir enerji kaynağı olduğunu, demir, lif ve diğer vitaminler açısından da besin değerine sahip olduğunu vurguluyor.