Sağlık Bakanı Koca’dan 'onaylı randevu' müjdesi: Sistem genişliyor!

Sağlık Bakanı Koca’dan 'onaylı randevu' müjdesi: Sistem genişliyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'onaylı randevu' sisteminin bayramdan sonra tetkiklerde de uygulanacağını açıkladı. Koca, bu yeni sistemin sağlık hizmetlerinde verimliliği artıracağını belirtti.

MHRS ve onaylı randevu sistemi değerlendirmeleri

TBMM'de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Koca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ile ilgili toplantıların sürdüğünü ve hastane ziyaretlerinin devam ettiğini ifade etti. "perşembe günü Çam ve Sakura Hastanesi'nde olacağız. Bu 1 aylık süreçte artan kapasitelerin ve çözülen sorunların değerlendirmesini yapacağız," dedi.

Bakan Koca, onaylı randevu sisteminin 1 aylık sonuçlarını Koordinasyon Kurulu ile birlikte açıklayacaklarını belirterek, "Vatandaşımıza bu uygulamanın getirdiği faydaları ve yapılması gerekenleri detaylı bir şekilde anlatacağım," dedi. Ayrıca, önemli ölçüde şikayetlerin azaldığını ve birkaç branşta sorunların devam ettiğini, ancak bu sorunların da giderek azalacağını ifade etti.

Tetkiklerde de onaylı randevu dönemi

Koca, tetkikler için de onaylı randevu sistemine geçiş hazırlığı içinde olduklarını belirtti. "Bayramdan sonra tetkiklerde de randevulu onay sistemi devreye girecek. Tetkik ve müdahalelerle ilgili onay sistemi, bir gün önceden aranarak gerçekleştirilecek," dedi. Bu sistem, MR, tomografi, gastroskopi, kolonoskopi gibi tetkiklerin ve ameliyatların daha etkin bir şekilde planlanmasını sağlayacak.

Randevuya sadakat oranının arttığını vurgulayan Bakan Koca, "İki önemli sorun vardı: randevuya sadakat oranı ve randevuların son saatlerde iptal edilmesi nedeniyle oluşan âtıl kapasite. Bu sorunlar, vatandaşımızın sağduyusu ve sadakati sayesinde azaldı. Randevuya sadakat oranı yüzde 90'ların üzerine çıktı," dedi.

Bakan Koca, hekimler ve sağlık çalışanlarının da büyük fedakârlık gösterdiğini belirterek, "Vatandaşımıza ve sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum," dedi.

Bakan Koca, sokak köpeklerine yönelik düzenlemelere de değinerek, "Bir tedbir alınması gerektiği kuduz vakalarının artışından belli. Ancak tedbir ötanazi mi olmalı? Gönlüm ötanaziden yana değil," dedi.

Onaylı randevu sistemi

Tetkik Türü

Uygulama Tarihi

MR

Bayramdan sonra

Tomografi

Bayramdan sonra

Gastroskopi

Bayramdan sonra

Kolonoskopi

Bayramdan sonra

Ameliyatlar

Bayramdan sonra

Yeni onaylı randevu sistemi ile sağlık hizmetlerinde verimliliğin artırılması ve vatandaşların sağlık hizmetlerine daha kolay erişim sağlaması hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz