Özel Okullarda Öğrenci Sayısı Artıyor! Devlet Okullarına Rağbet Azalıyor mu? Ya Öğretmenler...

Özel Okullarda Öğrenci Sayısı Artıyor! Devlet Okullarına Rağbet Azalıyor mu? Ya Öğretmenler...

Türkiye'de toplam 75 bin 015 eğitim kurumu bulunuyor. Bu kurumlardan 60 bin 734'ü resmi, 14 bin 281'i ise özel eğitim kurumu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2022-2023 eğitim yılı Millî Eğitim İstatistikleri, Örgün Eğitim verilerini açıkladı. Verilere göre, özel okullarda okuyan öğrenci sayısı her geçen yıl artıyor.

Toplamda 19 Milyondan Fazla Öğrenci Eğitim Görüyor

Türkiye'de toplamda 19 milyon 904 bin 679 öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerden 15 milyon 887 bin 296'sı devlet okullarında, 1 milyon 670 bin 729'u ise özel okullarda öğrenim alıyor.

Devlet Okullarında Öğrenci Sayısı Artıyor

Devlet okullarında eğitim gören öğrenci sayısı geçen yıla göre artış gösterdi. Bu yıl devlet okullarında 15 milyon 887 bin 296 öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerden 8 milyon 232 bin 843'ü erkek, 7 milyon 654 bin 453'ü ise kız öğrenci.

Özel Okullara İlgi Artıyor

Beklenenin aksine, özel okullarda okuyan öğrenci sayısı devlet okullarına göre daha fazla. Özel okullarda ilkokulda 348.720, ortaokulda 376.426, ortaöğretimde ise 571.938 öğrenci eğitim görüyor.

Toplam Öğretmen Sayısı 1 Milyonu Aştı

Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan öğretmen sayısı 1 milyon 154 bin 383'e ulaştı. Bu sayının 652 bin 714'ü erkek, 501 bin 669'u ise kadın öğretmenlerden oluşuyor.

Eğitim Kurumu Sayısı 75 Bini Aştı

Türkiye'de toplam 75 bin 015 eğitim kurumu bulunuyor. Bu kurumlardan 60 bin 734'ü resmi, 14 bin 281'i ise özel eğitim kurumu. Resmi eğitim kurumlarında 712 bin 874 derslik bulunurken, özel eğitim kurumlarında ise 39 bin 695 derslik bulunuyor.

Peki, özel okullardaki bu artışın sebebi ne olabilir?

Bu artışın sebeplerini tam olarak netlik kazanmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Ancak, bazı olası nedenler şunlar olabilir:

  • Eğitimdeki Kalite Farklılığı: Bazı veliler, özel okullarda daha iyi eğitim alacağını düşünüyor ve çocuklarını bu okullara göndermeyi tercih ediyor.
  • Küçük Sınıflar: Özel okullarda genellikle sınıf mevcudunun daha az olması, öğrenciye daha fazla ilgi gösterilmesine imkan sağlıyor.
  • Yabancı Dil Eğitimi: Birçok özel okulda yabancı dil eğitimine daha fazla önem veriliyor.
  • Ek Dersler: Özel okullar, ders programı dışında kalan zamanlarda da öğrencilere ek dersler imkanı sunabiliyor.

Devlet okulları da bu artışı durdurmak için çeşitli çalışmalar yapıyor. Son yıllarda yapılan yatırımlar ve reformlarla devlet okullarının da eğitim kalitesinin artması hedefleniyor.

Ya Öğretmenlerin Durumu

Ya öğretmenlerin durumu bir zamanlar özel okul öğretmenleri devlet okulunda çalışanların 2 katı maaş alırken şu anda büyük oranda asgari ücretle hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktalar ve bu duruma el atan hiçbir kurum ve kuruluş da yok özel okul öğretmenleri tamamen okul sahiplerinin insafına terk edilmiş durumda

Eğitimde fırsat eşitliği sağlanması ve tüm öğrencilerin nitelikli eğitim alması için her iki eğitim türünün de geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Özel okul öğretmenlerinin de ekonomik ve sosyal şartlar açından devlet okullarında çalışan öğretmenlerle denk olması büyük önem taşıyor.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz