Öğretmen maaşı asgari ücretin altında kaldı

Öğretmen maaşı asgari ücretin altında kaldı

Ücretli öğretmenlerin maaşının asgari ücretin altında kalarak 2 bin 211 TL olduğu görüldü.

Yüz binlerce öğretmen açığı ‘ücretli kölelik’ olarak nitelendirilen ücretli öğretmenlikle doldurulmaya çalışılıyor. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda yüz binlerce ücretli öğretmen iş yerlerinde yaşadıkları baskı ve mobbingin yanı sıra aldıkları ücretler ile gündeme geliyorlar. Ücretli öğretmenlerin aldıkları ücretler, yapılan zamlara rağmen yine asgari ücretin altında.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAAŞI: 2.211 TL

Milli Gazete’den Mehmet Fahri Özkan’ın haberine göre, Öğretmen atamalarında yaşanan yanlış politikalar ile sistemde sorunlar ortaya çıkarken, bu durum 700 bin civarında atama bekleyen öğretmen ve 150 bine yakın öğretmen açığına neden oldu. MEB ise sorunu kökten halletmek yerine ücretli öğretmenlerle sorunu çözmeye çalışıyor. Sayıları 85 bini aşan ücreti öğretmenlere reva görülen maaşlar ise “pes dedirtti.” Ekonomik dalgalanmaların yaşandığı ve asgari ücretin 4 bin 250 TL olduğu bu dönemde bir ücretli öğretmenin Mart ayı maaşı olarak 2 bin 211 TL’lik ücret alması tepkilere neden oldu.

AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Millî Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığını atama ile değil, ücretli öğretmenlik ile kapatmaya çalışırken, maaş ödemelerinde asgari ücret bile yakalanamadı. Türk-İş tarafından açıklanan açlık sınırı verilerine göre Mart ayında açlık sınırı 4 bin 928 TL olurken, ek ders karşılığı görev yapan ücretli öğretmenlerin aldığı maaşların düşüklüğü ise tepkilere neden oldu. Bir ücretli öğretmen tarafından paylaşılan makbuzda Mart ayı maaşın 2 bin 211 TL olduğu görüldü. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.