Milli Eğitim Müdürlüğü 31 Milyonluk Hayali Okul İçin Ödememi Yaptı

Milli Eğitim Müdürlüğü 31 Milyonluk Hayali Okul İçin Ödememi Yaptı

Mardin eski Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı ve 8 kişinin yargılandığı davada, 2015 yılında ihalesi yapılan ortaokulun ve projede yer almayan ek hizmet binasının yapımı için açılan hayali okul ihalesiyle yüklenici firmaya ilaveten 31 milyon liralık ödeme yapıldığı Milli Eğitim Bakanlığı'nın şikayetiyle ortaya çıktı.

Devletin malı deniz..." dedirtecek son olay Mardin'de yaşandı. Aralarında Mardin eski İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı'nın da olduğu 8 kişi hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'nın suç duyurusuyla 31 milyon 748 bin liralık vurgun davası açıldı.

 

2015 yılında davanın sanıklarından olan Ali Çelik'in, Çeliker İnşaat Ltd. Şti. şirketi açık ihale usulüyle 5 milyon 50 bin liraya "Artuklu 32 derslikli özel projeli ortaokulu" yapım ihalesini aldı.

Projenin tamamlanma aşamasına doğru 2018 yılında dönemin Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı tarafından projede olmamasına rağmen ek imalatların yapılması talimatı verildi.

HAYALİ OKULDAN ŞİRKETE MİLYONLAR

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun raporuna göre Yakup Sarı'nın talimatıyla içinde ek hizmet binasının da olduğu ek imalatların yapılması için hayali okul inşaatı ihalesi düzenlendi.

 

İhale kanuna aykırı şekilde ard arda düzenlenen , "Artuklu Diyarbakırkapı mevkii 24 derslikli ortaokul" yapımı ile "Artuklu Yenişehir mevkii 24 derslikli ortaokul" yapım işleri ihaleleri pazarlık usulü ile Ahmet Çelik'in şirketine verildi.

Teftiş kurulu raporunda açıkça usulsüz bir şekilde yapıldığı yazılan bu ihalelerle, yapılması planan iki okulun da 2019 yılının Temmuz ayında bitirilmesi gerekiyordu. Ancak bu iki okulun yapımı için tek bir çivi bile çakılmadı.

Bu okulların yapımı için devletten gelen toplam 31 milyon 748 bin lira ise Ahmet Çelik'in sahibi olduğu Çeliker İnşaat Ltd. Şti adlı şirkete ödendi.

İddianamede bu okulların yapımı için gönderilen paraların, 2015 yılında ihaleye çıkılan 32 derslikli ortaokul ve Yakup Sarı'nın istediği ek imalatların yapım masraflarında kullanıldığı yazıldı.

2015 YILINDAKİ İHALENİN İKİ KATINDAN FAZLA

Dönemim İl Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, görevli devlet memurları ve inşaat şirketi sahibinin de yargılandığı dava dosyasına giren Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu raporun 2015 yılında daha geniş kapsamlı 32 derslikli bir okulun ihalesinin 5 milyon 50 bin liraya verilmesine dikkat çekerken, 2018 yılında 24 derslikli iki okul için bu fiyatın iki katından daha fazla bir paraya mal olmasını anormal bir durum olarak değerlendirildi. Yakup Sarı ise ifadesinde bu farkı, maliyet fiyatlarındaki artışa bağladı.

SARI'DAN KAMU YARARI SAVUNMASI

Yakup Sarı, ifadesinde yapımına başlanılmayan bu iki okul ihalesinin Ahmet Çelik'in şirketine verilmesini "Artuklu 32 derslikli özel projeli ortaokul yapım işi Ahmet ÇELİK tarafından yapımı devam ediyordu. Devam eden bir iş olduğu için kamu yararı gereği söz konusu Artuklu Yenişehir Mevkii 24 derslikli ortaokul yapımı işi ve Artuklu Diyarbakır mevkii 24 derslikli ortaokulu yapım işi ihalesini aynı şirket olan Çelikler şirketine verildi" sözleriyle savundu.

 

HATİPOĞLU OLAYI

Yakup Sarı'nın adı bu olaydan önce Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı'nda bir olaya karıştı. Yakup Sarı'nın bu görevi yaptığı dönem ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu’nu Mardin’e getirerek konferans düzenledi. Yakup Sarı'nın bu konferans için Hatipoğlu’na 60 bin lira öderken, bütçeden ise Hatipoğlu’na ödenmiş gibi göstererek, 400 bin lirayı zimmetine geçirdiği iddia edilmişti.

karadenizgazete

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.