MEB ucuz işçi sağlama kurumu mu ? Öğrenciler 4 gün markette çalışacak…

MEB ucuz işçi sağlama kurumu mu ? Öğrenciler 4 gün markette çalışacak…

Milli Eğitim Bakanlığı mesleki eğitime yönelik yapmış olduğu protokollerle öğrencileri sermayenin eline teslim ediyor! Milli Eğitim Bakanlığı “çocuk işçiliği” eleştirisiyle karşı karşıya.

Öğrenciler işyerlerinde dört gün ucuz işgücü olarak çalışacak, bir gün okula gidecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın stokçulukla suçlayıp “3 harfliler” diyerek hedef aldığı market zincirlerinden A101’le protokol imzaladı. 

MEB ile A101 arasında 6 Ekim’de, “sektör çalışanlarının mesleki eğitim merkezleri (MESEM) aracılığıyla eğitim öğretim sürecine dahil olması ile mesleki eğitim ve istihdam süreçlerini yaşama geçirmek” amacıyla protokol imzalandığı ortaya çıktı.

 “MESEM’e kayıtlı öğrenciler, okulda olmaları gereken gün ve saatlerde sermaye olarak bilinen bir market zincirine gidip çalışacak. MEB çırak öğrencilere asgari ücretin yüzde 30’u, kalfa öğrencilere ise asgari ücretin yüzde 50’si oranında ödeme yapacak. ‘Harca harca bitmez’ sloganlı bir market zincirinde çocukların yaşam sevincini harcayacaklar. Öğrenciler sömürülecek, bakanlık da buna başarı diyecek. MEB’in görevi ülkenin geleceği olan öğrencilerimize çağdaş, bilimsel, laik ve kamusal bir eğitim sağlamak.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.