MEB (KİK) Nisan 2022 toplantısında yedi konuda çalışma yapılması kararlaştırıldı.İşte o kararlar

MEB (KİK) Nisan 2022 toplantısında yedi konuda çalışma yapılması kararlaştırıldı.İşte o kararlar

Genel Yetkili Sendika olarak Millî Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdiğimiz Kurum İdari Kurulu (KİK) Nisan 2022 toplantısında masaya taşıdığımız başlıklardan yedi konuda çalışma yapılması imza altına alındı.

Millî Eğitim Bakanlığı Kurum İdari Kurulu (KİK) Nisan 2022 toplantısında yedi konuda çalışma yapılması kararlaştırıldı.

KİK Nisan 2022 toplantısı, Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, Hukuk Müşaviri Av. Harun Kale; Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik ve Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu’nun katılımıyla 13/04/2022 tarihinde yapılmıştı.

Bakanlığın ilgili birimleri tarafından çalışma yapılması hususunda mutabakat sağlanan konular şunlar:

-Görevde yükselme sınavı takvime bağlanarak 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilmeli; sınav takvimi ilan edilmelidir.

-Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik kapsamında bölge hizmetine bağlı yer değişikliği işlemlerinde, bölge hizmet süresinin tespitinde 30 Eylül tarihi esas alınmalıdır.

-Sözleşmeli personelin yıl içerisinde kullanılmayan yıllık izin sürelerinin bir sonraki yıla devri için MEBBİS üzerinde gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

-Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 40’ıncı maddesi, Danıştay kararı doğrultusunda ivedilikle yeniden düzenlenmelidir.

-Öğretmenlerimizin il içi yer değişikliği işlemlerinin mağduriyet üretmeyecek, adil ve hakkaniyete uygun olarak yürütülmesini sağlayacak şekilde ve tercihleri itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya konularak norm açığı oluştukça yer değişikliği taleplerinin bu sıraya göre karşılanması konularında Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde düzenleme yapılmalıdır.

-Eğitim ve öğretim hizmetinin sunumu sırasında veya bu görevlerden dolayı eğitim kurumlarında çalışan personele karşı işlenen suçlar sebebiyle ceza hukuku kapsamında yürütülmekte olan işlemler ve davalarda talebi üzerine personele Bakanlıkça hukukî yardım yapılması ve ceza davalarına müdahil olunması yönünde düzenleme yapılmalıdır.

-Bilim ve sanat merkezleri öğrenci tanılama süreçlerinde uygulayıcı seçimi ve görevlendirilmesinde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde görevli rehberlik öğretmeni ve özel eğitim öğretmenlerinin bütününü kapsayan adil ve eşit bir görev dağılımı sağlanmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.