MEB’ de SADAT’ lı seminer

MEB’ de SADAT’ lı seminer

MEB’in öğretmenlere SADAT’lı seminer hazırlığına tepki: Nevzat Tarhan programdan çıkarılmalı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Müdürlüğü’nün 20-24 Haziran’da yapılacağını duyurduğu mesleki çalışma programı ve seminer verecek isimler tepki topladı. Seminerde yer alacak olan isimlerden Nevzat Tarhan’ın adı SADAT’ın "psikolojik harp uzmanı" olarak geçiyor. NLP (Neuro Linguistic Programming) olarak düzenlenecek seminerde ise "Merhamet ve Yavaşlatmak", "Öğretmenin Fabrika Ayarları", "Hizmet içi Eğitimde Yeni Yaklaşımlar", "Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Süreci" gibi konular yer alıyor.  

"SADAT’ÇI, ÖĞRETMENE SEMİNER VEREMEZ"

Adı SADAT’ın "psikolojik harp uzmanı" olarak geçen Nevzat Tarhan programda öğretmenlere, "Zor durumların yönetimi, mesleki doyum, bilgelik psikolojisi, bilimsel liderlik, değişen dünya ve eğitimi" üzerine seminer verecek.

Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, açıklanan mesleki çalışmada iki konunun dikkat çektiğini belirterek "Bunlardan birincisi SADAT adı paramiliter bir örgütün danışmanının öğretmenlere mesleki çalışma döneminde seminer verecek olması. MEB’in mesleki çalışmaları planlarken öğretmenlerin eğitimi ve öğrencilerin gereksinimine göz önüne alması gerekir. SADAT’la ilişkili bu kişinin mesleki çalışma programına katılması bu yapıya meşruiyet kazandırma arayışından başka bir şekilde yorumlanamaz. MEB’den beklentimiz söz konusu kişinin programdan çıkarılması ve bu programı hazırlayanlar hakkında soruşturma açılmasıdır” dedi. 

"PİYASACI BİR ANLAYIŞ VAR"

İkinci bir sorunun da NLP adı altında verilen programın öğretmenlere mesleki eğitim adı altında sunulması olduğunu dile getiren Vardal, "Söz konusu program piyasalaşan hizmetler alanına daha fazla rekabete açmasıyla bilinmektedir. Bunun eğitim alanında kullanılması söz konusu olamaz. Bu anlamıyla da NLP serilerinin de öğretmenlerin mesleki çalışma programından çıkarılması gerekmektedir. Bir tarafta SADAT’ın danışmanı diğer tarafta piyasanın gereksinimleri öğretmenlerin mesleki çalışmalarında dikkate alınmış. Dikkate alınmayan tek şey ise öğretmenlerin eğitimin ve çocukların gereksinimleridir” dedi.

Evrensel

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.