'KPSS soruları sızdırıldı' iddiası: ÖSYM ve YÖK hakkında suç duyurusu

'KPSS soruları sızdırıldı' iddiası: ÖSYM ve YÖK hakkında suç duyurusu

KPSS sorularının çalındığı iddiası sosyal medyanın gündemine oturdu. 'KPSS'de ikinci FETÖ skandalı' etiketi altında binlerce paylaşım yapılırken, Eğitim Gücü Sendikası; ÖSYM ve YÖK hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) geçtiğimiz pazar günü iki oturumda gerçekleştirildi. Sınavın ardından KPSS cevap anahtarı, ÖSYMnin internet sitesi üzerinden yayımlandı. Cevap anahtarının kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Twitterda şok etkisi yaratan bir etiket açıldı. "KPSSde ikinci FETÖ skandalı" başlığıyla trend listesine giren etiket altında binlerce paylaşım yapıldı.

Sosyal medya kullanıcıları, öğrenciler ve sendikacılar soruların daha önce özel bir kurumun YouTube sayfasından paylaşıldığını, hatta WhatsApp gruplarından dağıtıldığını iddia etti.

Eğitim Gücü Sendikası, iddialar üzerine harekete geçti. ÖSYM ve YÖKü istifaya çağırarak suç duyurusunda bulunan sendikanın başkanı Oğuz Özat, Cumhuriyet TV yayınına katılarak açıklamalarda bulundu.

"YAKLAŞIK 70 SORU DAĞITILMIŞ"

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat, Cumhuriyet TV ekranlarında yaptığı açıklamada yaklaşık 70 sorunun, iddiaların odağındaki özel kurumun deneme sınavlarında sorulduğunu, WhatsApp gruplarında da dağıtıldığını öne sürdü.

ÖSYMnin cevap anahtarını yayımlamasının ardından birçok öğrencinin kendilerine ulaştığını söyleyen Özat, "Tabi ki böyle bir söylenti var diyerek çıkmadık yola. İki gündür araştırıp bakıyoruz. Kurumda çalışan bir öğretmen notlar vasıtasıyla öğrencilere resmen cevapları dağıtmış. Şıklara, noktasına virgülüne kadar aynı" ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.