Klima kullanırken elektrik faturasından tasarruf etmenin yolları nelerdir? İşte tasarrufu sağlayacak 5 yol

Klima kullanırken elektrik faturasından tasarruf etmenin yolları nelerdir? İşte tasarrufu sağlayacak 5 yol

Klima kullanırken elektrik faturası konusunda tasarruf sağlamak için bazı önemli detaylara dikkat edilmesi gerekir. İşte klima kullanımı sırasında elektrik faturasından tasarruf elde edebilmek için dikkat edilmesi gereken o 5 madde…

Yaz mevsiminin bunaltan sıcaklarından kurtulmak için en fazla tercih edilen klimalar, elektrik faturalarında can sıkıcı olmaya devam ediyor. Bu durumda klima kullanımı sırasında elektrik faturasından tasarruf edilmesi için ne yapılmalı sorusu akıllara çoğu zaman geliyor. Klima uzmanlarının yapmış olduğu açıklamalara göre bazı hususlara dikkat edip klima kullanırken elektrik faturasından tasarruf elde etmek mümkündür.

Klima kullanımda elektrik faturasından tasarruf sağlayabilmek için uzmanların tavsiye ettiği bazı ipuçlarına dikkat edebilirsiniz Sizde bu uyarıları dikkate alıp, cep yakan bir klima faturası ödemek mecburiyetinde kalmadan yaz aylarının sıcak havalarından kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Perde ve panjurlar kapalı kalsın

Sıcak yaz günlerinde güneş ışıkları ortamın sıcaklığının atmasına sebep olan en önemli etkenlerden bir tanesidir. Klima kullanımı esnasında elektrik faturasından tasarruf elde edilmesi için perdelerinizi bütün gün kapalı tutup güneş ışınlarının içeri girmesine engel olabilir aynı zamanda odanın termostatının korumasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde klimanızın kompresörüne binen yük daha az olacaktır.

Klima filtresini temizleyin

Klima kullanımı sırasında elektrik faturasından tasarruf elde edilmesi için klima filtresini düzenli bir şekilde temizlemek gerektiği zamanlarda değiştirmelisiniz. Kirli klima filtresi, klimanın hava akışına engel olup tıkanmasına ve daha çok güç tüketimine neden olur.

Bakımları düzenli yaptırın

Klima kullanımında elektrik faturasından tasarruf elde edilmesi için klima bakımını sezon öncesi yaptırmak gerekir. Bu bakım klimanızın kullanım süresini uzatırken aynı zamanda mükemmel bir şekilde çalışmasını da sağlar. Düzenli bakım yapıldığı zaman yüksek elektrik gücü harcayacak problemlerin önceden teşhis edilmesine imkan sağlar.

Sıcaklığı sabit tutun

Klimalarda oda içindeki sıcaklığı devamlı olarak ölçerek klimanın ayarlanmış olduğu seviyeye geldiğinde kompresörü durduracaktır. Klima kullanırken elektrik faturasından tasarruf elde edilmesi için klimanın derecesini 24° C’de sabitlemek gerekir.