Kavurucu sıcaklar yerini sel felaketlerine bırakıyor: O şehirler hazır olsun!

Kavurucu sıcaklar yerini sel felaketlerine bırakıyor: O şehirler hazır olsun!

Kuşkusuz, bu yaz sıcaklar oldukça etkili oldu ancak uzmanlar şimdi dikkatleri sel felaketlerine çekiyor. Özellikle İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa ve Balıkesir gibi bölgeler için sel riskinin yüksek olduğu uyarısı yapılıyor.

Meteorolojiden uyarı: Sel felaketine hazırlıklı olun!

Meteoroloji yetkilileri, Karadeniz üzerinde oluşacak alçak basıncın kara doğru hareket etmesiyle birlikte bölgede şiddetli yağışlar beklediklerini açıkladı. Özellikle yüksek seviyede vorticity'nin gözlemleneceği belirtilirken, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa ve Balıkesir çevrelerinde şiddetli gök gürültülü fırtınalar ve yerel olarak kuvvetli yağışlar bekleniyor. Bu durumun su baskınları ve yıldırım riskini artırabileceği vurgulanıyor.

Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Ege ve İç Anadolu'nun bazı bölgeleri için de benzer uyarılar geçerli. Termodinamik konveksiyonun etkisiyle yerel gök gürültülü fırtınalar ve hatta yerel dolu yağışları görülebilir. Yıldırım riskinin yanı sıra ani sert rüzgarlar ve su baskınlarına karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Hava durumu uzmanları, bu tür hava olaylarının ani ve şiddetli olabileceğini belirtiyor. Vatandaşların, sel felaketlerine karşı tedbirli olmaları, yağışlı havalarda mümkünse dışarı çıkmamaları ve gerekli güvenlik önlemlerini almaları gerektiğini hatırlatıyor.

Kavurucu sıcakların yerini ani ve yoğun yağışlara bırakacağı bu dönemde, bölge halkının dikkatli olması büyük önem taşıyor. Meteorolojik uyarıları takip etmek ve gerekli hazırlıkları yapmak, olası sel felaketlerine karşı en iyi korunma yöntemi olacaktır.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

1 Yorum