İstanbul'da Deprem Gerçeği

İstanbul'da Deprem Gerçeği

KamuAjans.Com-Havaların ısınması ve 17 ağustos tarihinin yaklaşmasıyla birkez daha akıllara o felaket gecesi gelmeye başladı.17 ağustos 1999 yılında Türkiye için zor günlerden biriydi.Daha önceleri yaşanan deprem felaketlerine bir yenisi daha eklenmiş 17 ağustos 1999'da gölcükte deprem felaketini yaşamıştık.7.4 büyüklüğündeki deprem tüm Türkiye'de şok etkisi yaratmıştı.

 Gölcük depreminde onbinlerce vatandaşımız hayatını kaybederken yüzbinlerce vatandaşımızda sakat kalarak yada evsiz kalarak bu durumu atlatmıştı.O yıllardan günümüze kadar tüm profesörlerin ve jeoloji uzmanların ortak görüşü bu felaketin bir başka felaketi tetiklediği ve istanbul'u çok büyük bir depremin beklediği yönündeydi.

Depremin üzerinden 17 yıl geçmiş olmasına rağmen hala tazeliğini koruyan bu konu 17 ağustos'un yaklaşmasıyla tekrar gündemdeki yerini aldı.Araştırmalara göre İstanbul'da yaşanması muhtemel olan depremin her geçen gün yaklaştığını 2 ayrı fay hattınnın olduğunu ve bunların birbirine yaklaştığını belirtti.

Yaşanan hava sıcaklıkları ile paralel olarak gelişen deprem afeti bu yıl sıcaklarda anormal yükselişin habercisi mi? sorularını gündeme getiriyor.Geçen ay yaşanan marmara denizi içerisindeki sarsıntıların bu durumu doğrular nitelikte olmasıda ayrı bir olay , yaşanan sarsıntılara bilim adamlarının yorumu içeride biriken gazın basınçla yaşattığı ufak sarsıntılar olduğunu bu gazın birikmesiyle depremin şiddettinin artacağı kanaati hakim durumda.istanbul'un bu depreme ne kadar hazır olduğu ise soru işareti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.