İstanbul Havalimanı, dünyanın ikinci özelliğine sahip olacak!!!

İstanbul Havalimanı, dünyanın ikinci özelliğine sahip olacak!!!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Havalimanı, dünyanın ikinci özelliğine sahip olacağını dile getirerek, projenin tamamlanması ile birlikte, İstanbul Havalimanı’na 3 uçağın aynı anda bağımsız üçlü iniş ve kalkış yapabilecek.

Eş zamanlı bağımsız üçlü paralel pist operasyonları uygulanacağı proje ile ilgili, açıklama yapan, Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte, İstanbul Havalimanında hava trafiği akışının emniyetli ve aynı zamanda da hızlı bir şekilde sağlanacağını ifade etti.

Avrupa’da ilk olacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, yazılı açıklama yaparak, İstanbul Havalimanı’nda mevcut kaynakların en etkin şekilde kullanılabilmesi adına, çalışmalar yürüttüklerini açıklayarak, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Teşkilatı’nın (Eurocontrol) raporundan elde edilen bilgilere göre, İstanbul Havalimanı’nın 29 Ocak-4 Şubat 2024 tarihlerinde günlük ortalama “1309” uçuşla Avrupa’nın en yoğun havalimanı olduğu bilgisi yer alıyor.

Bakan Uraloğlu, İstanbul Havalimanı bizim göz bebeğimiz diyerek, bu konumu, daha da güçlendirilmesi gerektiğini ve bu kapsamda da, İstanbul Havalimanı’nda mevcut kaynakların mümkün olan en etkin şekilde kullanılabilmesi adına, eş zamanlı bağımsız üçlü paralel pist operasyonları uygulaması için çalışmaların 2022’de başlatıldığını duyurdu.

Projenin tamamlanması ile birlikte, önümüzdeki ay konu ile ilgili gerekli eğitimlerin başlayacağını ifade eden Uraloğlu, 2024 yıl dahilinde, denemelere başlayacağının müjdesini verdi. İstanbul’da hayata geçirilecek olan bu sistem dünya dahilinde sadece ABD’de olduğunu Avrupa’da olmadığını dikkat çekerek, Türkiye’de kurulan sistem ile birlikte, Avrupa’da ilk olacağını vurguladı.

Çalışmaların bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor!

Söz konusu sistemin, emniyet analiz çalışmasının, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce, Eurocontrol Ajansı ile birlikte başlatıldığını dikkat çeken Uraloğlu, çalışmaların bu yıl içinde tamamlanmasını planladıklarını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Havalimanı, dünyanın ikinci özelliğine sahip olacağını dile getirerek, projenin tamamlanması ile birlikte, dünyadaki az sayıdaki ülkelerden biri olacağının altını çizdi. Uraloğlu, uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte, eş zamanlı bağımsız üçlü (iniş-kalkış) paralel pist kullanımının da mümkün olacağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.