İnşaat sektörü durmuş durumda! Barınma hakları insanların elinden mi alınıyor?

İnşaat sektörü durmuş durumda! Barınma hakları insanların elinden mi alınıyor?

Son yaşanan gelişmeler karşısında sektörde büyük bir durulma yaşanıyor. Daireler için verilen ruhsat sayısında gerileme durumu görülmeye devam ediyor.

İnşaat sektöründe dikkat çeken gelişmeler geliyor. İlerleme yaşanmayan sektör karşısında vatandaş ev konusunda barınma sıkıntısı yaşayacak. Daire bazında verilen yapı ruhsat sayısı 1004 milyon rakamlarından 520 bine kadar geriledi.

Sektörden bir açıklama gelmedi

Gelen bilgilere göre inşaat şirketleri tarafınca hazırlanan yeni projeler durdu. İnşaat firmaları tarafından yapılan daireler bazında verilen yapı ruhsat sayısı 1004 milyon rakamına sahip iken 520 bin rakamlarına kadar geriledi. Bu yaşanan düşüşün ardından vatandaş için barınma krizini büyümesi beklenenler arasında.

Ülkemizde, Cumhuriyet tarihine bakıldığında en büyük barınma krizini yaşarken, veriler sektör oyuncularının diğer bir ayağının da frende olduğu da gösteriliyor. Daire başına verilen ruhsat rakamlarında yaşanan azalma, vatandaş için barınma krizi konusundaki endişeleri artırmaya devam ediyor. Araştırmalara bakıldığında Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerindeki ifadelere göre, ülkemizde daire bazında alınan ruhsat rakamı 2021’de 725 bin 294 adet olurken, 2022 tarihinde ise 695 bin 804’e doğru geriledi. Söz konusu açıklanan bu rakamlar TÜİK’in Kasım 2023 verilerinde bulunan ifadelere göre geçen yılın ilk 9 ayında 520 bin 209 rakamlarında kaldı. Daire bazında alınan ruhsat sayısı 2017 tarihinde ise 1 milyon 405 bin 447 sayısı ile 2002 tarihinden bu yana en yüksek seviyenin rakamlarını görmüşlerdi. Rakamın yaşanan pandemi döneminin de altında kalması sonrasında konut üretimindeki sıkıntının daha yüksek boyutlarının da olacağını gösteriyor.

Ülkenin ekonomi düzeyi çok etkilenecek

Ülkemiz de bulunan Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği yani(GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, Sözcü gazetesinden Hülya Keskin Oruçoğlu ile konuştu. “Vatandaşımız ekonominin geldiği bu nokta sebebi ile yaşam koşullarının zorlaşması ile yeni konut sahibi olamadı. Bu sektörde ise büyük ölçekli firma şirketleri bile birkaç yıl daha öncesinden frene basmıştı, bazı isimler sektörden çoktan çekildi. Daire bazında ise alınan yapı ruhsatları 1.4 milyon rakamlarını bulurken, 2023 tarihinde bu açıklanan rakam 600 binlerde kalması beklenmekte. Üretim az olması da konut fiyatlarının ve kiraların yükselişinin geldiği noktayı etkilemiş oldu” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.