Her adımınızı takip ediyorlar!

Her adımınızı takip ediyorlar!

Amerikalı bir araştırmacı, Facebook ve Instagram'ın uygulama içi tarayıcıyla kullanıcıları adım adım takip ettiğini ortaya çıkardı. Her kullanıcının bir izleme kodu var. Bütün sitelere girişte bu kod enjekte ediliyor.

Sosyal medya platformlarının kullanıcıların her adımını izliyor. Araştırmacı Felix Krause, Facebook ve Instagram'ın uygulama içi tarayıcı sayesinde kullanıcılarını takip ettiğini ortaya çıkardı. Krause'a göre Instagram uygulaması, reklamlara tıklanırken de dahil olmak üzere, gösterilen her web sitesine izleme kodunu enjekte ediyor. Dokunulan her düğme ve bağlantı gibi bütün kullanıcı etkileşimlerini; metin seçimleri, ekran görüntüleri, adresler ve kredi kartı numaraları bu sayede izlenebiliyor.

Meta ise iddiaların aksine javascript kodunda, kurallara uyduğunu söylüyor. Bununla birlikte ödeme bilgilerinin kaydedilmesi için kullanıcılardan onay istendiği de belirtiliyor. Krause ise ziyaret edilmek isteyen güvenli bir siteye Safari, Firefox veya Chrome gibi tarayıcılar kullanılarak gidilseydi javascript kodunun enjekte edilmesi mümkün olmazdı. Buna karşı Instagram ve Facebook'un uygulama içi tarayıcıları güvenli olsun ya da olmasın herhangi bir web sitesinde kodu çalıştırıyor.

ÖMER TEMÜR

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.