Emekli intibak bekliyor

Emekli intibak bekliyor

2000 yılı sonrasında emekli olanların 'intibak yasası' beklentisi halen devam ediyor

Gazetemize konuşan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, intibak yasası için çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Ergün, "2000 yılı öncesi emekli olanlar için intibak yasası 2012 yılında çıkarılmıştı. 2013ten itibaren de hizmetine, gün sayısına, ödediği prime göre bu emeklilerin ödemeleri yapılmıştı. 10 yıldır da 2000 yılı sonrasında emekli olanların intibak yasasının çıkması için çaba harcıyoruz. Yasa çıkması için konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımıştık, Bu, Türkiyenin iç meselesidir. Bizi ilgilendirmez dediler. Bunun ardından konuyu Anayasa Mahkemesine taşıdık, orası da Bu konu, Meclisin konusudur, kanun çıkması gerekir dedi. 2000 yılı sonrasında emekli olanlar için intibak yasası çıkmalı ve hak kaybına uğrayanlar da bu haktan yararlanmalı. Emekliler intibaktan yararlandığında önemli bir katkı alacaklar ve mevcut emekli maaşları yükselecek" dedi.

PROMOSYON DÜŞÜK

Emeklilere ek ödemenin artırılmasını isteyen Ergün, "Bir ürün alıyoruz yüzde 8, başka bir ürün alıyoruz yüzde 18 KDV ödüyoruz. Yüzde 4 ek ödeme önemini yitirdi. Ek ödeme miktarı yüzde 10a çıkarılmalı" dedi. Devlet bankalarının ödediği promosyonların da düşük kaldığını ifade eden Ergün, "Özel bankalar promosyon ödemelerini, 3 yıllığına 8 bin liraya kadar çıkardı. Devlet bankaları özel bankalara ayak uydurmalı" diye konuştu.

C. Fırat Aydoğmuş

Kaynak : Türkiye

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.